Czy można rozliczyć hulajnogę elektryczną w działalności gospodarczej?

Czy można rozliczyć hulajnogę elektryczną w działalności gospodarczej?
Fot. stock.adobe.com/skyNext
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Czas stracony w korku kosztuje statystycznego mieszkańca dużego miasta w Polsce ponad 3 tysiące złotych rocznie - wynika z danych firmy Deloitte. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się elektryczne hulajnogi, które usprawniają poruszanie się w ruchu miejskim. W związku z "hulajnogowym boomem" przedsiębiorcy zastanawiają się, czy można rozliczać je w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy #hulajnogi elektryczne można rozliczać w kosztach działalności gospodarczej? #mikrofirmy

Problemu z tym nie będą miały przedsiębiorstwa handlujące hulajnogami lub wypożyczalnie takiego sprzętu, ponieważ w tych przypadkach istnieje ewidentny związek z prowadzoną działalnością. Inaczej sytuacja będzie wyglądać w przypadku tych przedsiębiorców, którzy zechcą wykorzystać hulajnogę jako środek transportu.

Według przepisów, aby rozliczyć wydatek jako koszt prowadzenia działalności, należy wykazać, że został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, ich zachowania lub zabezpieczenia. Przedsiębiorca może więc wykazać, że hulajnogą dojeżdża do kontrahenta czy do hurtowni, aby złożyć zamówienie. W większych miastach dodatkowo przemawia za tym fakt, że hulajnogą można podróżować sprawniej i szybciej.

W związku z tym, że hulajnoga nie jest pojazdem, nie dotyczy jej ograniczenie rozliczania kosztów pojazdu osobowego do 75% lub 20%, które obowiązuje od 2019 roku.

Warto również pamiętać, że w razie wątpliwości co do rozliczania kosztów można zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji.

Źródło: InFakt