Czy długo wyczekiwana korekta będzie miała miejsce?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

analizy.02.250x167Indeksy akcyjne na fali optymizmu dotarły do poziomu oporów, które mogą ostatecznie doprowadzić do odwrócenia trendu wzrostowego. Wykresy dzienne i tygodniowe nadal wskazują na bycze nastawienie rynku, jednak ostatnia fala wydaje się być nieproporcjonalna i nadmiernie rozszerzona względem poprzednich fal. Taki stan rzeczy może spowodować ewentualną korektę, jeśli kolejne, niższe poziomy będą przekraczane. Brytyjski FTSE 100, podobnie jak amerykański Dow Jones, wykreowały formację odwrócenia trendu - głowę z ramionami, która została zrealizowana w całości. O ile rynki wykonają korektę trendu wzrostowego, kluczowa będzie głębokość tego ruchu powrotnego. Jeśli strona popytowa wykaże dużą siłę, ostatnia fala wzrostowa może zostać wykonana tuż przed większą, oczekiwaną korektą.

FTSE 100 pozostaje poniżej poziomu 6000 pkt. Do tej pory FTSE 100 charakteryzował się stabilnym trendem wzrostowym po przełamaniu poziomu 5496 pkt. Indeks przebijał kolejne poziomy oporu i ostatnio 5820 pkt. oraz 6000 pkt. były kluczowymi pułapami dla tego rynku. W tym tygodniu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na poziom 5880 pkt., przy którym indeks, w razie przebicia w dół, może spaść do krótkoterminowego wsparcia przy 5820 pkt. Jeśli on również nie stworzy problemu sprzedającym, kolejnym celem będzie 5690 pkt. Tak długo jak trend wzrostowy zostanie nietknięty, rynek może osiągnąć kolejne szczyty powyżej 5694 pkt. Po przełamaniu psychologicznego 6000 pkt. możliwe jest osiągnięcie 6250 pkt. jeszcze w marcu.

Dow Jones osiągnął cel na poziomie 12935 pkt.Tak jak było to przewidywane wcześniej, amerykański Dow Jones na fali optymizmu osiągnął 12935 pkt. By utrzymać dobra passę, wsparcie na poziomie 12880 pkt. musi zostać obronione, a jeśli tak się stanie, kolejnym celem będzie 12111 pkt. w ciągu następnych kilku tygodni.

Kluczowym wsparciem jest 12450 pkt., jednak w krótkim terminie warto obserwować też poziom 12750 pkt., jako bazowy pułap, przy którym indeks konsolidował się przez około 10 dni. Podobnie jak FTSE 100, indeks amerykański pozostaje w trendzie wzrostowym. Z większym prawdopodobieństwem może jednak pojawić się silniejszy ruch odwrócenia trendu niż delikatna korekta wzrostów. Marzec możemy wtedy zapamiętać jako czas spadku o około -5% lub więcej.Złoto nadal pozostaje w trendzie wzrostowym z celem na poziomie 1800 USD.Złoty kruszec zachowywał się bardzo dobrze od grudniowego minimum. Obóz kupujacych wywindował ceny złota na poziomy ponad 1715 USD, a to oznacza, że realnym celem może być poziom 1800 USD za uncję. Istnieje nadal szansa, by ceny mogły powędrować jeszcze wyżej, sporo byków widzi szczyt na poziomie 2000 USD. Siła poziomu 1715 USD jako lokalnego wsparcia będzie decydować o cenie w przyszłości.

Sandy Jadeja
Szef Działu Analizy Technicznej
City Index