Czy będą ograniczenia w najmie krótkoterminowym?

Czy będą ograniczenia w najmie krótkoterminowym?
Fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Państwa członkowskie UE mogą wprowadzić ograniczenia w świadczeniu usług najmu krótkoterminowego ‒ orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ewentualne wprowadzenie ograniczeń w najmie krótkoterminowym w Polsce komentuje dla aleBank.pl Jacek Kusiak, Prezes Stowarzyszenia Mieszkanicznik.

#JacekKusiak: Jeżeli #Regulacje podejdą od strony ucywilizowania, a nie wygaszenia biznesu, to każda strona na tym wygra ‒ i właściciele biznesu #NajemKrótkoterminowy, i #Klienci z niego korzystający oraz #NajemDługoterminowy #TSUE @mieszkanicznik @EUCourtPress

Tak jak w każdym biznesie, potrzeba definiuje rynek i stwarza nowe możliwości, tworzy nowe biznesy.

Najem krótkoterminowy jest najmłodszym dzieckiem na rynku najmu względem swojego najstarszego brata jakim jest najem długoterminowy.

Powstał bardzo szybko, aby zapełnić niszę i odpowiedzieć na konkurencyjny rynek pokoi hotelowych.

Coś, co powstaje i się szybko rozwija potrzebuje regulacji i ucywilizowania, nie ma biznesu, który od razu jest idealny.

Czytaj także: Stawki najmu w wyniku pandemii spadły średnio o 10 procent

Oczywiście regulacje spowalniają rozwój, ale dają też szanse na unormowanie, bezpieczeństwo i pewność klientów oraz otaczającego go środowiska, że wszystko jest pod kontrolą.

Przykładem mogą być wymagania bezpieczeństwa, które w hotelach są pod specjalnym nadzorem, a w najmie krótkoterminowym wymagają ucywilizowania.

Jeżeli regulacje podejdą od strony ucywilizowania, a nie wygaszenia biznesu, to każda strona na tym wygra ‒ i właściciele biznesu najmu krótkoterminowego, i klienci z niego korzystający oraz najem długoterminowy.

Czytaj także: Problemy z najmem krótkoterminowym mieszkań wreszcie się skończą?

Wtedy też najem krótkoterminowy będzie synergicznie działał, gdyż jest potrzebny do najmu długoterminowego.

Z tego, co widać na rynku, w okresie pandemii COVID-19 ‒ większym zainteresowaniem cieszyły się kwatery prywatne niż hotele, więc widać że każdy model biznesu najmu jest potrzebny. Tak krótkoterminowy, jak i długoterminowy.

Brak jednego spowoduje reperkusje w drugim. Natomiast synergia i kooperacja jest zawsze wskazana i dobra.

Czytaj także: Problemy rynku najmu krótkoterminowego

Jacek Kusiak,

Prezes Stowarzyszenia Mieszkanicznik.

Źródło: aleBank.pl