Czy będą alimenty natychmiastowe?
Sytuacja dzieci, którym należą się alimenty, jest stale monitorowana przez Rzecznika Praw Dziecka. Specjaliści z Biura Rzecznika pracują zarówno nad rozwiązaniem spraw indywidualnych, zgłaszanych przez obywateli, jak też szukają najlepszych rozwiązań systemowych w tym zakresie.
Do Biura RPD rocznie wpływa dziesiątki skarg ws. alimentów i postępowań z nimi związanych – to zgłoszenia dotyczące niealimentacji (uchylania się rodzica od ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego), bezskutecznej egzekucji alimentów przez komornika sądowego, przyznania prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego (w szczególności spełnienie kryterium dochodowego) czy działań wobec dłużników alimentacyjnych.
Czas na alimenty natychmiastowe
Jednocześnie Rzecznik Praw Dziecka pracuje nad rozwiązaniami legislacyjnymi, które byłyby w stanie poprawić sytuację potrzebujących alimentów dzieci, a także interweniuje w instytucjach rządowych czy samorządowych, jeśli konieczne jest pilne zwrócenie uwagi władz na narastający problem w tych kwestiach.
Mikołaj Pawlak jeszcze jako dyrektor w Ministerstwie Sprawiedliwości opracowywał zmiany w przepisach, które pozwoliłyby ustanowić alimenty natychmiastowe – a ich wprowadzenie stało się tym bardziej konieczne ze względu na problemy związane z pandemią.
Projekt ten był pozytywnie oceniony w poprzedniej kadencji parlamentu. Niestety, Sejm nie zdążył uchwalić reformy prawa rodzinnego, której częścią były przepisy wprowadzające alimenty natychmiastowe i projekt uległ zasadzie dyskontynuacji prac legislacyjnych.
Czytaj także: Będą korzystne zmiany w przepisach o Funduszu Alimentacyjnym
Jak mogą działać alimenty natychmiastowe
Rzecznik Praw Dziecka, wspierając starania Ministerstwa Sprawiedliwości o przywrócenie projektu, wyszedł też z własną inicjatywą, by z planowanej reformy w trybie pilnym wyodrębnić regulacje o alimentach natychmiastowych i wprowadzić je do jednej z tarcz antykryzysowych. W tym celu przygotował odpowiednie przepisy i zwrócił się o wsparcie do Pana Prezydenta, Premiera, Ministra Sprawiedliwości, Minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz parlamentu.
Przyznanie alimentów natychmiastowych na rzecz dziecka od rodziców ma się odbywać w ciągu kilku dni w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym
“Dzieci z rodzin, w których jeden z rodziców powinien być objęty obowiązkiem alimentacyjnym, nie wolno skazywać na czekanie, aż minie pandemia i można będzie w sądach bez przeszkód przeprowadzać sprawy alimentacyjne, związane m.in. z udziałem świadków. Te dzieci potrzebują środków materialnych do życia już teraz, a nie dopiero za kilka miesięcy, a może za rok i dłużej.” – podkreślał Rzecznik.
Zgodnie z jego propozycją przyznanie alimentów natychmiastowych na rzecz dziecka od rodziców ma się odbywać w ciągu kilku dni w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym.
Intencją jest, by samotni rodzice w prosty i szybki sposób mogli otrzymać pieniądze, co jest niezbędne zwłaszcza w trudnym czasie pandemii. Zachowana zostanie przy tym możliwość odwołania się od alimentacyjnego nakazu zapłaty.
Co ważne zdaniem Rzecznika, alimenty natychmiastowe umożliwią szybkie uzyskanie świadczenia również w przypadku, gdy rodzic objęty nakazem alimentacyjnym sam znalazł się w trudnej sytuacji finansowej i nie jest w stanie łożyć na dziecko.
Wtedy nakaz o alimentach będzie podstawą do szybkiego wypłacenia świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, co dziś jest możliwe jedynie po długotrwałym i skomplikowanym sądowym zasądzeniu alimentów.
Szybkie uzyskanie alimentów natychmiastowych będzie możliwe dzięki maksymalnemu uproszczeniu formalności:
• ubiegający się o alimenty będą mogli składać pozew na gotowym formularzu dostępnym w internecie;
• jest on prosty i łatwy do wypełnienia – większość ubiegających się o alimenty będzie mogła dzięki temu uniknąć dodatkowych wydatków na adwokatów;
• poza odpisem aktu urodzenia dziecka do pozwu nie dołącza się żadnych innych dowodów.
Co ważne, uzyskanie alimentów natychmiastowych nie zamykałoby sądowej drogi do domagania się w przyszłości wyższej kwoty alimentów, na podstawie obecnie obowiązujących przepisów, gdy pandemia już minie.
Ostatnio Rzecznik Praw Dziecka wsparł również w tym zakresie inicjatywę posłów lewicy, którzy złożyli w Sejmie projekt o alimentach natychmiastowych.
Przy okazji warto też wspomnieć o innych interwencjach Rzecznika w sprawie sytuacji materialnej dzieci, takich jak np. wystąpienie generalne z dnia 8 stycznia ub.r. do Ministra Sprawiedliwości w celu zwrócenia uwagi na problemy w egzekwowaniu za granicą orzeczeń sądów polskich zasądzających alimenty na dziecko od osoby zamieszkałej poza terytorium RP.
Niestety, z informacji napływających do biura Rzecznika – zarówno z organizacji pozarządowych, jak i od przedstawicieli ustawowych uprawnionych do alimentacji wynika, że pomimo istnienia uregulowań prawnych w wielu przypadkach egzekucja świadczeń jest niemożliwa, a w konsekwencji dzieci pozbawione są potrzebnych im środków.