Czy łatwiej będzie pożyczyć na mieszkanie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

121103.red.park.poznan.01.250x188Dostęp do kredytów hipotecznych jest nadal ograniczony. Czy w najbliższym czasie będzie można pożyczyć na mieszkanie szybciej i taniej.

Dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest październikowy spadek średniego oprocentowania kredytów hipotecznych w euro i złotych. Choć bardzo niewiele, to już kolejny raz oprocentowanie obniżyło się. Jak podają analitycy Comperia.pl, roczna stopa oprocentowania kredytów mieszkaniowych w złotych wyniosła w październiku ok. 7,36 proc. W euro pożyczymy zaś przy średnim oprocentowaniu 6,23 proc.

Oczekiwane rozluźnienie polityki kredytowej

Analitycy przewidują, że to dopiero początek redukcji oprocentowania. Europejski Bank Centralny od jakiegoś czasu łagodzi już swoją politykę. Oczekiwane od wielu miesięcy ożywienie na naszym rynku kredytów hipotecznych jednak nie nadchodzi, bo Narodowy Bank Polski mimo zapowiedzi wciąż zwleka z decyzją o jej rozluźnieniu. Rada Polityki Pieniężnej wstrzymuje się z decyzją o obniżce stóp procentowych.

Nadzieje na niższe oprocentowania kredytów i mniejsze comiesięczne raty spłaty potencjalnych i obecnych kredytobiorców jednak nie słabną. Osoby chcące zainwestować w nieruchomości czekają też na spełnienie deklaracji Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących zmian w zakresie rekomendacji. Wprowadzona przez KNF na początku tego roku rekomendacja S II obniżyła bowiem zdolność kredytową średnio o ok. 10 proc.

Mniej kredytów

Tym samym, obowiązujące dziś przepisy ograniczyły znacznej liczbie Polaków dostęp do kredytów mieszkaniowych. Banki nie zmieniają swoich oczekiwań co do minimalnych dochodów klientów. Rośnie też liczba instytucji, które wymagają od kredytobiorców wkładu własnego.

Deweloperzy starają się ułatwić klientom zakup proponując np. systemy odroczonych płatności. – Na osiedlu Red Park, które budujemy w Poznaniu na Dębcu nasi klienci mogą skorzystać z systemu finansowania 15/85. Większość należności za mieszkanie wpłacają dopiero przy odbiorze kluczy za niespełna rok. Do tego czasu mogą zaoszczędzić na odsetkach od kredytu. W naszej warszawskiej inwestycji obniżyliśmy z kolei ceny wybranych mieszkań, żeby kupujący na osiedlu Alpha mogli skorzystać z dopłat do kredytów po październikowej obniżce limitów w programie Rodzina na swoim – tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w Red Real Estate Development.

Zapowiadane poluzowanie przepisów  przyczyniłoby się z pewnością do zintensyfikowania akcji kredytowej, która w ostatnich miesiącach poważnie spadła. W pierwszej połowie tego roku banki udzieliły 98 tys. kredytów o wartości 20,2 mld zł. W tym samym czasie w zeszłym roku przyznały 120 tys. kredytów na prawie 26 mld zł.

Promocyjny, ale czy korzystny

Osoby poszukujące kredytów powinny wziąć pod uwagę nie tylko wysokość comiesięcznej raty, ale także inne umowy i opłaty dodatkowe, jakie wiążą się z udzieleniem i obsługą kredytu. Banki mają dla klientów propozycje standardowe i promocyjne. Po przeanalizowaniu oferta promocyjna może jednak okazać się mniej opłacalna. Należy więc dokładnie przyjrzeć się warunkom i wziąć pod uwagę wszystkie możliwości.

Optymistyczne dane dla kredytobiorców płyną ze statystyk i raportów. We wrześniu br. nastąpił wzrost średniego wynagrodzenia, które według danych GUS, w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się do kwoty 3640 zł brutto, tj. 2603 zł netto. Jednocześnie spadają ceny nieruchomości. To powoduje, że dostępność mieszkań powoli wzrasta.

Ile pożyczysz

Jak oblicza Invigo, osoba osiągająca średnie wynagrodzenie może dziś liczyć na ok. 195 tys. zł kredytu. Maksymalna miesięczna rata spłaty przy kredycie w złotych wyniesie 1283 zł i 1026 zł w przypadku kredytu walutowego.

Rodzina z dwójką dzieci, w której oboje rodzice osiągają wpływy na poziomie średniej krajowej, jeśli nie jest obciążona innymi zobowiązaniami, może dostać na mieszkanie nawet 413 tys. zł. Na warszawskim rynku deweloperskim można w tej kwocie kupić mieszkanie o powierzchni ok. 50 mkw. Według danych Emmerson, 1 mkw. nowego stołecznego lokalu oferowany jest dziś średnio w cenie 8,2 tys. zł/mkw.

Źródło: RED Real Estate Development