Czeski bank centralny obniżył stopy

Czeski bank centralny obniżył stopy
Bankovní rada, źródło: Česká Národní Banka
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Bankowa Czeskiego Banku Narodowego (ČNB) obniżyła w czwartek 21 grudnia podstawową stopę procentową o jedną czwartą punktu procentowego do 6,75 procent. Decyzja była jednomyślna.

Uzasadniając to posunięcie, prezes ČNB Aleš Michl stwierdził, że presja inflacyjna w czeskiej gospodarce, zarówno kosztowa jak i popytowa, słabnie. Analitycy spodziewali się spadku stóp procentowych.

Podstawowa stopa procentowa zmieniła się po raz pierwszy od czerwca 2022 r. i pierwszy raz od czasu, gdy Michl został prezesem Czeskiego Banku Narodowego.

Michl został powołany na członka Zarządu ČNB 1 grudnia 2018 r. , a prezesem został na 6-letnią kadencję 1 lipca 2022 r.

Bank zaczął podwyższać stopy w czerwcu 2021 roku. W sumie dokonał dziewięciu podwyżek, w wyniku czego podstawowa stopa procentowa wzrosła z  0,25% do 7,0%, czyli poziomu najwyższego od ponad 20 lat.

ČNB dąży do inflacji poniżej 2%

W trzecim kwartale b.r.  PKB Czech skurczyło się o 0,6%, w porównaniu z drugim kwartałem. ČNB prognozuje, że w całym roku skurczy się o 0,4%, a w 2024 r. spodziewa się wzrostu o 1,2%.

Michl komentując obniżkę stóp stwierdził, że ČNB spodziewa się w pierwszej połowie 2024 roku spadku inflacji w Czechach do 3%.

„Nadszedł więc czas, aby ostrożnie podążać w stronę stopniowej obniżki stóp procentowych” – stwierdził. Według niego tempo dalszej obniżki będzie zależeć od tego, czy tendencja spadkowa inflacji będzie się utrzymywać.

„Proces obniżek stóp może zostać w każdej chwili przerwany i zatrzymany na restrykcyjnym poziomie, jeśli inflacja nie spadnie zgodnie z naszymi przewidywaniami. Musimy pozostać jastrzębiami, aby zapewnić naszemu krajowi inflację na poziomie nie 3%, ale 2%, a być może nawet nieco mniej” – powiedział.

Wskazał, że pomimo obecnej obniżki, stopy procentowe w nadchodzących kwartałach będą wyższe niż przewidywała makroekonomiczna prognoza ČNB.

Tanieją kredyty

Zaraz po ogłoszeniu decyzji o obniżce stóp, czeska korona zareagowała nieznacznym osłabieniem korony, ale rynek szybko to skorygował, przywracając kurs 24,54 CZK/EUR.

Zdaniem ekspertów, posunięcie CNB przyczyni się do dalszego obniżania oprocentowania kredytów hipotecznych. Część banków w Czechach podjęła już decyzję o obniżeniu oferowanych stóp procentowych przed końcem roku.

Obniżkę oprocentowania kredytów ogłosiły Moneta Money Bank, Komerční banka, Air Bank i Raiffeisenbank. Inne rozważają podobne posunięcie.

Według Hypomonitora Związku Banków Czeskich rzeczywiste oprocentowanie nowych kredytów hipotecznych bez refinansowania wynosiło w listopadzie 5,67% i było najniższe od lipca 2022 roku.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl