Czary mary zniknął Larry, niech nam żyje Gołębica

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

gielda.wykres.06.250xWraz z ogłoszoną wczoraj wieczorem rezygnacją Larry’ego Summersa z udziału w wyścigu do fotela prezesa Rezerwy Federalnej mantra taniego pieniądza zyskała wzmocnienie. Ostateczne skutki podanej w nocy wiadomości są raczej oczywiste.

Natomiast mniej oczywisty (przynajmniej dla mnie) był fakt, że rynek zdążył już w tak dużym stopniu wliczyć w cenę nominację Summersa i jego sukces w Kongresie. Wygląda na to, że jego sława jako jednego z większych „jastrzębi” wśród dostępnych kandydatów skłoniła rynek do kupowania dużych ilości dolara przed ogłoszeniem tej informacji – na fali gwałtownej reakcji sprzedawano niesamowite ilości tej właśnie waluty.

Wycofanie się Summersa z wyścigu oznacza też potwierdzenie (przynajmniej w opinii rynków), że Janet Yellen ma teraz jeszcze większe szanse, niż kiedykolwiek. Rynek spodziewa się po niej utrzymania dotychczasowego kursu i „gołębiego” podejścia do amerykańskiej polityki pieniężnej. Innymi słowy, niech żyje darmowa gotówka!

Oczywiście patrząc na poziomy, na których w tej chwili kształtują się kursy większości par dolara amerykańskiego, sytuacja wydaje się bardziej niż przesadzona wobec faktu, że mieliśmy do czynienia ze zwykłą rezygnacją. Po raz kolejny jest to przykład postawy „najpierw strzelaj, potem pytaj (jeśli w ogóle)”. Spadek z niesłychanych wysokości, na jakie doszły pary takie jak EUR/USD, GBP/USD i AUD/USD, jest powolny i widać wyraźnie, że brak mu impetu. Gdy nowojorczycy dumnie podejdą do swoich biurek, możemy mieć do czynienia z polowaniem na zlecenia stop, ale ponieważ przed nami oczywiście ogłoszenie decyzji Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w środę wieczorem (to już tylko dwa krótkie dni), najbliższy dzień czy dwa mogą równie dobrze wyglądać tak samo, jak większa część zeszłego tygodnia – niewielka płynność i notowania zamknięte w ramach przedziałów, gdyż większość będzie się obawiała pójść za daleko.

Poziomy do obserwacji

Jeśli chodzi o poziomy dla najważniejszych par walutowych:

EUR/USD: jak na razie 1,3400 nadal pozostaje barierą psychologiczną, na poziomach przed tą liczbą ustawili się sprzedający – jak dotąd brak wzmianki o zleceniach stop. Jeśli chodzi o spadki, musi nastąpić przełom i wyraziste zamknięcie (przynamniej w ujęciu czterogodzinnym) poniżej 1,3330, a idealnie 1,3280, jeśli mamy uznać wzrosty za przeszłość.

GBP/USD: Dzięki Summersowi para ta odzyskała siły, a ponieważ jutro mają być opublikowane dane dotyczące brytyjskiej inflacji, nie widzę realnego powodu, dla którego para ta miałaby zbyt szybko zejść z obecnych poziomów. Pod względem wzrostów – jak pisałem w zeszłym tygodniu – nadal trzeba bacznie obserwować 1,5980 i 1,6050. Jeśli chodzi o spadki, 1,5880 to jedyny poziom wart wzmianki, gdyż powyżej nie będzie już miało znaczenia, jeśli para ta zejdzie nieco w dół.

AUD/USD: Dobre, solidne oferty wychodzą nam dziś na spotkanie na poziomie 0,9370. Ale wasze wykresy nie kłamią – ostatniej nocy faktycznie pojawiło się 0,9390++ (najwyraźniej ponad 15 razy), jednak jak do tej pory poziom ten był odrzucany przez handlujące ze sobą automatyczne systemy inwestycyjne. Ku dołowi poziom 0,9330 znów ma kluczowe znaczenie, ale aby impet dla spadków się utrzymał, potrzebny jest przełom i zamknięcie notowań EUR/USD poniżej obecnego poziomu.

USD/JPY: Teraz bardziej niż kiedykolwiek czekam na środę – dobrze wiecie, że preferuję grę na spadki. Na razie jednak w okolicach 98,50/60 pojawiają się dobre oferty kupna, a poniżej 98,30 widać zlecenia stop. Ku górze mamy niewiele ofert sprzedaży, gdyż rynek z wyraźną radością zajmuje i trzyma długie pozycje (na mnie nie patrzcie, ja się do nich nie zaliczam).

Kaski włóż! I powodzenia!

Ken Veksler,
Saxo Bank