Ćwierćwiecze lidera rynku leasingu
W 1991 powstał Europejski Fundusz Leasingowy, jedna z pierwszych polskich firm, oferujących przedsiębiorcom usługi leasingu. W tym roku firma świętuje srebrny jubileusz swego istnienia. Czy przez te 25 lat Polacy oswoili się już z leasingiem jako narzędziem finansowania działalności gospodarczej?
EFL prekursorem polskiego rynku leasingu
Leasing w Polsce to niemal rówieśnik wolnego rynku. U samych początków, w 1991 roku, kiedy powstawał EFL, niemal nikt w Polsce nie wiedział, czym tak naprawdę jest leasing. Gdy firma wprowadziła ten instrument finansowy, musiała przystąpić do „pracy u podstaw”, czyli zacząć edukować przedsiębiorców, czym jest i jak działa to narzędzie.
Łatwo nie było. Na początku lat 90. leasing kojarzył się Polakom z pamiętnym ogłoszeniem prasowym: „przyczepy wylizuję”. Niezorientowani lub złośliwi pytali, czy nie lepiej umyć?… Implementowanie tej usługi wymagało ogromnego wysiłku, w tym także działań legislacyjnych: przyjęcia wielu nowych i uporządkowania dotychczasowych regulacji prawnych, których inicjatorem i konsultantem często był EFL.
Pionierzy, do których zalicza się EFL, stworzyli zręby dzisiejszego ładu organizacyjnego branży. Ich działania symbolicznie zakończyły się w 2000 roku, kiedy to w Kodeksie Cywilnym pojawiła się nowa definicja leasingu, a także nowe zapisy w ustawach podatkowych oraz ustawie o rachunkowości. Symbolicznie, ponieważ działania edukacyjne w dalszym ciągu pozostają niezbędne i są prowadzone przez leasingodawców.
Momenty zwrotne
Jednym z ważniejszych momentów w historii całej branży, w tym także dla EFL, była akcesja Polski do Unii Europejskiej. Otworzyła ona nowe perspektywy przed przedsiębiorcami. Wraz z modernizacją i otwieraniem się na Europę i świat polskiej gospodarki rosło znaczenie leasingu w finansowaniu przemysłu.
Dla EFL nie mniej ważny moment nastąpił w 2001 roku. Wtedy to firma weszła w skład jednej z największych pod względem wielkości kapitału instytucji finansowych na świecie – Grupy Crédit Agricole. Przynależności ta to gwarancja stabilności finansowej i bezpieczeństwa oraz dostęp do know how instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu.
Srebrny jubileusz
– Te 25 lat istnienia EFL nierozerwalnie wiąże się z historią zmian ustrojowo-gospodarczych w Polsce w ostatnim ćwierćwieczu – powiedział Radosław Kuczyński, prezes EFL. – Jestem dumny, że mogę pełnić funkcję prezesa firmy, która wprowadzała nowe instrumenty finansowe na polski rynek oraz znacznie przyczyniła się do rozwoju polskiej gospodarki, udostępniając przedsiębiorcom sprawdzone źródło finansowania ich inwestycji. Liczę, że kolejne 25 lat naszej działalności będzie tak dla nas, jak i naszych Klientów, równie owocne.
Niezachwiana pozycja lidera
EFL od początku swojego istnienia jest branżowym liderem i największą firmą leasingową w Polsce. W ciągu 25 lat z prywatnej, niezależnej firmy leasingowej zmienił się w silnego, godnego zaufania gracza. Dziś Grupę EFL tworzą także spółki Carefleet SA, specjalizująca się w wynajmie długoterminowym oraz Eurofactor Polska SA, firma faktoringowa. Do Grupy EFL należą również: EFL Finance i EFL Service. Dzięki synergii Grupy dzisiejszy EFL to firma oferująca komplementarne rozwiązania finansowe, takie jak leasing, pożyczka, wynajem, faktoring i ubezpieczenia oraz szereg usług dodatkowych. Oferta Spółki obejmuje finansowanie wszelkich środków trwałych: samochodów osobowych i dostawczych, maszyn i urządzeń, sprzętu i oprogramowania IT oraz nieruchomości.
Leasing dzisiaj
Po EFL na rynku pojawiły się kolejne firmy leasingowe. Dziś ten rynek tworzy kilkunastu dużych graczy, zrzeszonych w Związku Polskiego Leasingu, oraz kilkudziesięciu mniejszych. To dowód, jak ważnym i pożądanym przez biznes narzędziem finansowania inwestycji jest leasing. Rosnące z roku na rok wyniki branży pozwalają sądzić, że leasing już na dobre zadomowił się w świadomości polskich przedsiębiorców, a najlepszy czas ma wciąż przed sobą.
Źródło: Europejski Fundusz Leasingowy