Ćwierć miliarda gwarancji od BGK

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bgk.logo.02.400x288Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę z 10 bankami w sprawie uruchomienia gwarancji kredytowych dla innowacyjnych przedsiębiorstw z sektora MSP. To trzecia gwarancja udzielana przez BGK w podobnej sprawie. Pula dostępnych środków wynosi 250 mln zł, co pozwoli na objęcie gwarancjami kredytów o wartości 416 mln zł. Środki pochodzące z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) mają być udzielane do 31 grudnia 2016 r. bez opłat prowizyjnych. Ta kwota z pewnością przełoży się na jeszcze większe wsparcie - deklaruje Dariusz Kacprzyk, prezes BGK.  Chodzić może nawet o 1,5 mld gwarancji

Gwarancje BGK mają zabezpieczyć spłatę 60% wartości kredytu, przy czym wysokość pojedynczej gwarancji nie może przekroczyć 3,5 mln zł. Są one kolejnym produktem – po gwarancjach de minimis oraz środkach z programu COSME – wspierającym przedsiębiorczość w Polsce – z czego zresztą doskonale zdają sobie sprawę właśnie przedsiębiorcy. – Doświadczenia BGK pokazują, że efekty takich programów przekładają się na pozytywne zmiany w skali makroekonomicznej. Jako państwowy bank rozwoju  traktujemy podobne działania jako naturalną część naszej misji i strategii – powiedział Dariusz Kacprzyk, prezes BGK. Umowa z Ministerstwem Rozwoju została podpisana w połowie grudnia 2015 r. Po zaledwie dwóch miesiącach można już dziś celebrować sukces. Ale warto zauważyć, że mamy do czynienia z projektem praktycznie sektorowym. Gwarancja BGK dostępna będzie  w następujących bankach kredytujących: Alior Banku, Banku BPH, Banku Millennium, Banku Zachodnim WBK, ING Banku Śląskim, mBanku, PKO BP, Raiffeisen Banku Polska, a także w bankach zrzeszonych w Grupie Banku BPS i Spółdzielczej Grupie Bankowej.

160224.bgk.01

Zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza, Prezesa Związku Banków Polskich, udało się wypracować bardzo dobry instrument finansowy. – To instrument, który musi sprawdzić się w warunkach podwyższonego ryzyka, jakie towarzyszy działalności innowacyjnej. W związku z tym uwarunkowaniem musi on zachęcić sektor prywatny do podjęcia chociaż części tego ryzyka. Mam nadzieję, że pilotaż się powiedzie i podejście to zostanie zastosowane w kolejnych programach gwarancyjnych – zauważył Krzysztof Pietraszkiewicz. Jego zdaniem jednak, zostało nam zaledwie kilka miesięcy na to, by stworzyć dobrą perspektywę na kolejne lata. – Niech będzie nas stać na zarysowanie koncepcji na wsparcie drobnego kapitału z komponentem innowacyjności – być może korzystając nawet z powojennych doświadczeń niemieckich. – dodał prezes ZBP.

Zdaniem Tadeusza Kościńskiego, wiceministra rozwoju, jest to działanie wpisujące się w Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. – Zwiększenie udziału instrumentów zwrotnych kosztem dotacji wpłynie na efektywność inwestowania funduszy europejskich, a przez to na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki.Więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce oraz inwestowanie pieniędzy zamiast tylko ich wydawania – te dwa filary są w ten sposób wspierane – twierdzi Tadeusz Kościński. – Co więcej, koszty związane z tym przedsięwzięciem nie obciążają budżetu państwa. Podobnie było przy de minimis – dodaje Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Kolejny projekt przygotowywany w BGK dotyczyć ma jeszcze większych kwot – 1,4 mld zł gwarancji zabezpieczających aż 80% kredytów.

Krzysztof Maciejewski