Credit Agricole zwiększa swoje zaangażowanie ekologiczne, uruchamia Plastic Odyssey

Credit Agricole zwiększa swoje zaangażowanie ekologiczne, uruchamia Plastic Odyssey
Piotr Kwiatkowski, Prezes Zarządu Credit Agricole Bank Polska Fot. CA
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Credit Agricole Bank Polska włącza się w międzynarodowy projekt "Plastic Odyssey", którego celem jest zmniejszenie ilości plastikowych odpadów w morzach i oceanach na całym świecie. Bank zamierza intensywnie angażować się w walkę z plastikiem także w Polsce - to część kompleksowego programu działań na rzecz ochrony środowiska wpisanego do strategii firmy.
#CreditAgricoleBankPolska włącza się w międzynarodowy projekt #PlasticOdyssey, którego celem jest zmniejszenie ilości plastikowych odpadów w morzach i oceanach na całym świecie #ekologia

Plastic Odyssey to międzynarodowy projekt, który ma pomagać w rozwiązaniu problemu odpadów plastikowych na świecie. Grupa Credit Agricole współfinansuje budowę specjalnego statku-laboratorium, który w lipcu 2020 r. rozpocznie trzyletni rejs po oceanach wokół trzech kontynentów: Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji.

Statek napędzany będzie paliwem wytwarzanym z plastiku wyławianego z wody. Ekspedycja odwiedzi ponad 30 portów, a w każdym z nich zespół Plastic Odyssey, będzie współpracował z lokalnymi społecznościami w uruchamianiu działalności recyklingowej i przetwarzaniu odpadów z tworzyw sztucznych na użyteczne przedmioty wielorazowego użytku.

Czytaj także: Credit Agricole: zainwestuj w zieloną gospodarkę i zarabiaj >>>

– Jako firma prowadząca działalność na skalę globalną czujemy głęboką odpowiedzialność za stan środowiska, w którym wszyscy żyjemy, i chcemy, żeby nasze dzieci i wnuki mogły cieszyć się czystą planetą. Jako jedna z 10 największych instytucji finansowych na świecie mamy w tym obszarze sporo możliwości i chcemy je wykorzystać dla naszego wspólnego dobra – wyjaśnia Jean Bernard Mas, Senior Country Officer Credit Agricole w Polsce.

Inwestycje w zieloną gospodarkę

Bank, w ścisłej współpracy z innymi spółkami grupy Credit Agricole w Polsce, podejmuje zobowiązania ekologiczne i planuje większe zaangażowanie biznesowe w ochronę środowiska.

– W najbliższych latach zdecydowanie rozwiniemy ofertę zielonej bankowości. Chcemy wspierać duże firmy w transformacji energetycznej, do 2030 r. zaprzestaniemy finansowania działalności związanej z wydobyciem i przetwórstwem węgla. Do 2022 r. planujemy zmniejszyć emisję CO2 o 24 proc. oraz wyeliminujemy z użycia w banku jednorazowe przedmioty z plastiku – informuje Piotr Kwiatkowski, prezes Credit Agricole Bank Polska. 

W celu redukcji śladu węglowego bank przeniósł swoją siedzibę do nowego budynku w kompleksie Business Garden we Wrocławiu, co pozwoliło obniżyć emisję CO2 o 15%. Nowa siedziba mieści się w kompleksie budynków wybudowanych zgodnie ze standardem najwyższego poziomu certyfikatu ekologicznego LEED (trwa proces certyfikacji). Podczas budowy i wyposażania kompleksu zastosowane zostały najnowsze rozwiązania przyjazne środowisku oraz ekologiczne materiały budowlane. Bank przyjął również nową politykę samochodową i planuje sukcesywnie wymieniać flotę pojazdów służbowych na samochody o napędzie elektrycznym i hybrydowym. W najbliższym czasie bank zamierza również zakupić ekologiczną „zieloną” energię elektryczną produkowaną ze źródeł odnawialnych.

Coraz więcej produktów tzw. zielonej bankowości w ofercie banku

W ofercie banku pojawia się coraz więcej produktów tzw. zielonej bankowości, dzięki którym można wspierać finansowanie technologii przyjaznych środowisku i rozwijaniu tzw. zielonej gospodarki. W 2018 roku bank, we współpracy z Amundi TFI, rozpoczął emisję zielonych ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych. Pierwszy produkt pod nazwą EkoZysk, został oparty o indeks spółek z szeroko rozumianego sektora zielonej gospodarki.

20 stycznia 2020 r. otwarta została subskrypcja nowego produktu Invest Klimat, opartego o indeks spółek redukujących emisję CO2 do atmosfery, wspierających ochronę zasobów naturalnych oraz racjonalne zarządzane odpadami i zasobami wodnymi. W drugiej połowie 2020 roku bank wprowadzi na polski rynek atrakcyjny subfundusz inwestycyjny – Ecology II inwestujący w kluczowe dla ochrony środowiska naturalnego projekty z zakresu: elektromobilności; ekologicznych upraw; zdrowego trybu życia; energooszczędnych rozwiązań informatycznych; energii odnawialnej itp.

Dużym powodzeniem cieszą się kredyty ratalne na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych. Wkrótce do oferty banku wprowadzone zostaną kredyty gotówkowe na preferencyjnych warunkach na finansowanie inwestycji ekologicznych, kredyty hipoteczne z obniżoną marżą na zakup energooszczędnych nieruchomości oraz dedykowana oferta kredytów na zakup samochodów elektrycznych.

Wsparcie dla transformacji energetycznej biznesu

Credit Agricole chce także wywierać realny wpływ na transformację energetyczną w Polsce i zmianę podejścia wielkich firm do korzystania z nowych, przyjaznych środowisku technologii energetycznych. Podobnie jak cała Grupa Credit Agricole, bank w Polsce deklaruje, że do 2030 r. zaprzestanie finansowania wydobycia węgla i będzie wpierał klientów działających w tej branży w przebudowie biznesu na bardziej ekologiczny.

– Naszą misją jest towarzyszenie tego typu przedsiębiorstwom w przekształcaniu ich modeli biznesowych. Chcemy wspierać spółki, które chcą ograniczać swój ślad węglowy i rozwijać nowe technologie, albo szukać możliwości na innych polach. Mamy pierwsze sygnały, że takie podejście jest bardzo dobrze postrzegane przez naszych klientów korporacyjnych – mówi Romain Revel, dyrektor Pionu Bankowości Korporacyjnej w Credit Agricole.

Lokalne akcje edukacyjne

Równolegle z realizacją projektu „Plastic Odyssey”, Credit Agricole Bank Polska realizuje lokalne wydarzenia i akcje na rzecz walki z plastikiem. 18-19 stycznia odbył się I etap „Bałtyckiej Odysei” – akcji współorganizowanej przez bank wspólnie ze znanym ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim.

Akcja polega na przemaszerowaniu wzdłuż całego polskiego wybrzeża, od Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej, połączonego ze sprzątaniem plaż i terenów nadmorskich. W akcji może wziąć udział każdy chętny. Organizatorzy zapewniają sprzęt do sprzątania oraz odbiór zebranych odpadów. Cała trasa marszu podzielona jest na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend uczestnicy przejdą, skontrolują i posprzątają część polskiego wybrzeża. Wydarzenie realizowane jest wspólnie z firmą EFL.

Realizowane będą także inne aktywności związane z walką z plastikiem. Pracownicy banku będą uczestniczyć w spływach kajakowych i zbierać plastikowe śmieci na brzegach rzek i jezior we wszystkich regionach Polski. Bank objął również patronatem międzynarodowy spływ kajakowy Wrocław-Berlin po Odrze i Sprewie i aktywnie będzie włączał się w akcje organizowane z okazji Dnia Ziemi i Sprzątania Świata. Rozwijany będzie autorski program banku PowerON Eko.

– Jesteśmy zielonym bankiem z zielonego Wrocławia i troskę o środowisko traktujemy naprawdę poważnie. Ekologiczne zaangażowanie jest ważną częścią naszej strategii biznesowej na lata 2020-22 i wierzymy, że sukcesy w biznesie można łączyć ze świadomym i odpowiedzialnym współdziałaniem człowieka z naturą. Innej drogi nie ma – przekonuje prezes Piotr Kwiatkowski.

Źródło: Credit Agricole Bank Polska S.A.