COVID-19: banki nie będą obojętne, spotkanie wicepremiera Jarosława Gowina z prezesami polskich banków
Banki będą dostarczać Ministerstwu Rozwoju, Pracy i Technologii informacje nt. kondycji poszczególnych sektorów polskiej gospodarki, co ma umożliwić adekwatne reagowanie na kryzys wywołany przez pandemię COVID19 – poinformowało MRPiT w komunikacie prasowym po spotkaniu kierownictwa resortu z przedstawicielami sektora bankowego.
Jak podano w komunikacie ministerstwa, głównymi tematami rozmowy były: bieżąca sytuacja społeczno-gospodarcza w związku z pandemią koronawirusa, rola banków w finansowaniu gospodarki, restrukturyzacji i wspieraniu przedsiębiorstw oraz ustalenie ich współpracy z rządem.
Sektor bankowy może wspierać rząd, dostarczając informacji nt. kondycji poszczególnych sektorów polskiej gospodarki.
W trakcie spotkania Wicepremier Jarosław Gowin przekonywał, czytamy w informacji ZBP, że:
– Rządowi bardzo zależy na tworzeniu efektywnych płaszczyzn komunikacji z bankami – głównymi aktorami polskiej gospodarki. Taki dialog może pomóc nam w wypracowaniu rozwiązań doraźnych, związanych z bieżącym reagowaniem na wyzwania pandemii, jak i strukturalnych – dotyczących naszych przewag konkurencyjnych – podkreślał.
Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>
Prezes ZBP, Krzysztof Pietraszkiewicz i prezesi banków przekonywali, że choć sektor bankowy nie pozostanie obojętny wobec sytuacji gospodarczej to jednak zakres tej pomocy w największym stopniu zależy od sytuacji ekonomicznej samych banków.
Wskazywano na potrzebę modyfikacji polityki państwa wobec banków w obszarze ekonomicznym i regulacyjnym podkreślając, że nadmierny poziom obciążeń podatkowych nałożonych na banki spowodował znaczne obniżenie rentowności sektora.
Spotkania z Wicepremierem Jarosławem Gowinem zgodnie z wolą jego uczestników będą kontynuowane w najbliższym czasie.
Stronę bankową na spotkaniu reprezentowali przedstawiciele kierownictw banków: PKO BP, Pekao, Bank Millennium, mBank, Santander Bank Polska, BNP Paribas Bank Polska, ING Bank Śląski, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Polskiej Spółdzielczości, Spółdzielcza Grupa Bankowa, Alior Bank, Credit Agricole Bank Polska, Getin Noble Bank, Bank Handlowy w Warszawie, Deutsche Bank Polska oraz Związku Banków Polskich.