Coraz więcej ekologicznej energii w domach, pompy ciepła zamiast tradycyjnych pieców
Do inwestycji w odnawialne źródła energii Polaków skłaniają nie tylko państwowe dopłaty i troska o środowisko, ale również perspektywa sporych oszczędności i uniezależnienia się od zmiennych cen paliw.
Pompy ciepła to rozwiązanie najczęściej stosowane w domach 6-letnich lub starszych. To one stanowiły aż 58% wszystkich instalacji w 2020 roku.
W ostatnich latach coraz chętniej decydujemy się na instalację ekologicznych rozwiązań w swoich domach. Stare piece na paliwa stałe zastępujemy pompami ciepła lub panelami fotowoltaicznymi.
Ogrzewanie budynku i wody
Oferteo.pl przeprowadził badanie wśród osób, które w 2020 roku były zainteresowane montażem pompy ciepła na własny użytek. Wynika z niego, że funkcją, jaką najczęściej pełnią ona w domach, jest ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie wody. Do tych dwóch celów wykorzystuje ją aż 84% użytkowników.
Popularnym rozwiązaniem, z którego korzysta 16% badanych, jest również chłodzenie. Stosunkowo niewielu ankietowanych deklarowało wykorzystanie pompy ciepła tylko do ogrzewania budynku (8%) lub wyłącznie do podgrzewania wody (3%).
Jeśli chodzi o rodzaj urządzenia, to Polacy zdecydowanie najchętniej wybierają powietrzne pompy ciepła (78% przypadków). Na drugim miejscu, z wynikiem 17%, znalazły się pompy gruntowe, a na trzecim – wodne, które wybrało 5% badanych.
Czytaj także: Czyste Powietrze: nowela dotycząca termomodernizacji trafi do podpisu prezydenta
Pompy ciepła nie tylko w nowych domach
Co ciekawe, pompy ciepła to rozwiązanie najczęściej stosowane w domach 6-letnich lub starszych. To one stanowiły aż 58% wszystkich instalacji w 2020 roku.
Wynikać to może z licznych możliwości dofinansowania oferowanych przez państwo. Dopłaty mają na celu zachęcenie właścicieli domów do wymiany starego, nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i zastąpienie go właśnie pompą ciepła. Do takich inicjatyw należy na przykład popularny program Czyste Powietrze.
Właściciele nowych domów stanowili natomiast jedną trzecią wszystkich decydujących się na tego typu inwestycję w 2020 roku.
Pod względem powierzchni rozkład przedstawia się następująco: 48% stanowiły domy o powierzchni do 150 m2, 35% – nieruchomości od 151 do 200 m2, a 14% – między 201 a 300 m2. Najmniejszy odsetek (3%) dotyczył budynków większych niż 300 m2.
Domy ogrzewane w ten sposób są zamieszkiwane najczęściej przez 3‒4 osoby (61% badanych) lub 5‒6 osób (18%).
Czytaj także: Czyste Powietrze: ruszył nabór wniosków w drugiej części programu dla osób o niskich dochodach, dotacje nawet do 37 tys. zł
Wielozadaniowi wykonawcy poszukiwani
Z badania dość jednoznacznie wynika, że w kwestii ekologicznego ogrzewania Polacy poszukują kompleksowej usługi. Aż w 91% przypadków zlecenie otrzymywały firmy, które oferowały jednocześnie sprzedaż i montaż sprzętu. Jedynie 7% ankietowanych poszukiwało tylko urządzeń, a wyłącznie montażem lub samą wyceną zainteresowanych było po 1% inwestorów.
– Co piąty zleceniodawca biorący udział w badaniu zaznaczył, że potrzebuje porady eksperta przy wyborze odpowiedniego urządzenia do swojego domu. Taka potrzeba jest jak najbardziej zrozumiała, a specjaliści świadomi są jej istnienia.
Większość firm oferuje klientowi kompleksową usługę, w skład której wchodzą konsultacje, doradztwo w kwestiach dofinansowania, dobór sprzętu, montaż, a nawet kilkuletnia gwarancja na sprzęt.
Po wyborze odpowiedniego, zaufanego wykonawcy możemy zatem być pewni, że nie będziemy pozostawieni sami sobie na żadnym z etapów przedsięwzięcia – zauważa Karol Grygiel z Zarządu Oferteo.pl.
Czytaj także: Nowelizacja programu Czyste Powietrze: pożyczki na preferencyjnych warunkach, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków