COP24: co Polska chce uzyskać na szczycie klimatycznym w Katowicach?

COP24: co Polska chce uzyskać na szczycie klimatycznym w Katowicach?
© cop24.gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do 14 grudnia trwać będzie szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach. Polska będzie chciała przekonać inne kraje do swojego pomysłu ograniczania emisji dwutlenku węgla.

Polska będzie chciała przekonać inne kraje do swojego pomysłu ograniczania emisji dwutlenku węgla #COP24 @COP24

COP24 to 24 sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, a w wydarzeniu bierze udział blisko 30 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu. Planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie Paryskie. Jest to pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Dyskutowany pakiet wdrażający ma sprecyzować na kolejne lata praktyczne aspekty realizacji Porozumienia.

– Mają zostać przyjęte tzw. reguły katowickie, lansowane przez polską prezydencję, które mają zapewnić prowadzenie realistycznej polityki klimatycznej – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

Napięta atmosfera na szczycie

W ocenie eksperta atmosfera wokół szczytu i na samym szczycie będzie napięta.

– Polska będzie mieć okazję, aby wylansować nasz pomysł, jakim jest zalesianie, jako metodę walki z rosnącą emisją dwutlenku węgla – mówi Wojciech Jakóbik.

Większość państw UE jest za zdecydowaną walką ze szkodliwą emisją CO2, poprzez metody przynoszące jednak szybsze efekty, czyli poprzez redukcję emisji przez energetykę opartą na węglu kamiennym.

Źródło: MarketNews24