Columbus wchodzi do Czech ze względu na gwałtownie rosnący popyt na instalacje solarne wspierany wysokimi dopłatami do fotowoltaiki
Columbus, który w ostatnich latach w Polsce zamontował ponad 60 000 instalacji fotowoltaicznych, rozszerza swoją działalność o kolejny kraj. Znane w Polsce oferty Columbusa ‒ SMART i PRO wraz z potężnymi benefitami, trafiły do klientów w Czechach.
Polski dostawca usług OZE w ramach oferty zapewnia m.in.panele fotowoltaiczne Sunport, oparte na technologii MWT, z inwerterami Solis.
Najważniejszym wyróżnikiem oferty Columbus na czeskim rynku PV jest szybki montaż instalacji.
‒ To jeden najistotniejszych elementów naszej przewagi konkurencyjnej. Popyt na montaż instalacji w Czechach jest obecnie tak duży, że większość firm działających na rynku wyznacza bardzo odległe terminy realizacji. Niektóre z nich wręcz wstrzymały przyjmowanie nowych klientów do końca 2023 r. ‒ podkreśla Petr Vaverka, Członek Zarządu czeskiej spółki Columbus Energy a.s.
Czytaj także: Fotowoltaika: kolejna edycja programu Mój Prąd oraz unijne wsparcie FEnIKS – nowe zasady dofinansowania prosumentów i firm
PV plus magazyn energii
Na początek Columbus oferuje czeskim klientom fotowoltaikę w zestawie z inwerterem hybrydowym i magazynem energii.
Standardem w Czechach jest zakup instalacji od razu z domowym magazynem, który pozwala zwiększyć poziom autokonsumpcji energii wyprodukowanej ze słońca.
Do zakupu w pakiecie zachęca też z pewnością wysoki poziom dotacji – dla takiego zestawu wynosi ona ok. 40 tys. zł.
Popyt na montaż instalacji w Czechach jest obecnie tak duży, że większość firm działających na rynku wyznacza bardzo odległe terminy realizacji
Nowością na czeskim rynku jest 15-letnia Gwarancja 360 na oferowane produkty oraz kompleksowa obsługa, w ramach której Columbus oferuje: profesjonalny dobór mocy systemu, pomoc w pozyskaniu finansowania, pośrednictwo w kontaktach z zakładem energetycznym oraz wsparcie specjalistów.
‒ Mamy wieloletnie doświadczenie, a przede wszystkim wysokie kompetencje sprzedażowe i marketingowe, które przynoszą sukcesy na polskim rynku, i które z pewnością sprawdzą się na rynku czeskim. Nasze wysokie standardy obsługi i najwyższej jakości komponenty to kolejne przewagi, którymi chcemy zapewnić sobie wysokie miejsce w rankingu firm fotowoltaicznych w Czechach.
Naszą ambicją jest montaż 500 do 1000 instalacji fotowoltaicznych miesięcznie. A w ciągu dwóch lat chcielibyśmy zostać numerem jeden na rynku ‒ dodaje Michał Gondek, wiceprezes Columbus Energy S.A.
Czytaj także: Fotowoltaika: czas na firmy, prosumentów już nie będzie szybko przybywać
Strategia Columbus na czeskim rynku
Rynek w Czechach dotykają podobne problemy jak w Polsce ‒ rosnące ceny prądu oraz niepewność dostaw gazu zmusiły tysiące czeskich gospodarstw domowych do szybkiego działania i inwestycji w OZE.
Podjęcie decyzji o zakupie fotowoltaiki czy pompy ciepła pomagają z pewnością podjąć rządowe dotacje na odpowiednio wysokim poziomie. W efekcie ich wprowadzenia ‒ w pierwszym półroczu 2022 r. w kraju zainstalowano więcej instalacji fotowoltaicznych niż w całym 2021 roku
W kolejnych krokach Columbus Energy a.s. będzie oferował pełną gamę produktów OZE, tj. pompy ciepła oraz ładowarki do samochodów elektrycznych. Przygotowuje też specjalną ofertę dla klientów biznesowych.
Czytaj także: Jak sfinansować kompleksową instalację fotowoltaiczną?
Warto dodać, że na koniec 2021 r. w Czechach działało 41 634 elektrowni fotowoltaicznych, z czego większość stanowiły duże instalacje, łączna moc w fotowoltaice to 2,2 GW.