Co trzeci wynajmujący na Wyspach ma problem z zaległościami czynszowymi

Co trzeci wynajmujący na Wyspach ma problem z zaległościami czynszowymi
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
850 milionów funtów, czyli około 4,6 miliarda złotych - aż takie są zaległości czynszowe najemców w Wielkiej Brytanii - szacuje tamtejsze stowarzyszenie właścicieli nieruchomości na wynajem. Pojedynczy inwestor nie otrzymał więc od swoich najemców średnio 1650 funtów należnego mu czynszu. Skala zjawiska jest tak duża, ponieważ właścicieli domów na wynajem jest na Wyspach około 1,6 miliona (co trzeci ma problemy z zadłużeniem lokatorów).

Co więcej sytuacja raczej nie ulegnie znacznej poprawie. W 2015 roku aż 22% właścicieli spodziewa się, że najemcy ich nieruchomości mog ą mieć problemy z regulowaniem czynszów.

Aby przeciwdziałać eskalacji problemu brytyjskie stowarzyszenie właścicieli domów na wynajem postanowiło opublikować poradnik, który ma pomóc uniknąć zaległości czynszowych. Głównym sposobem ma być utrzymywanie dobrych relacji z lokatorem oraz zapobieganie problemom.

Na Wyspach do tego drugiego elementu przykłada się od dawna znacznie większą wagę niż w Polsce. Potencjalni najemcy są bowiem prześwietlani pod względem wysokości zarobków czy miejsca pracy, o czym w Polsce rzadko ktokolwiek myśli, aby nie urazić potencjalnych najemców takimi pytaniami. W Wielkiej Brytanii jest inaczej. Właścici ele mogą unikać najemców z określonej grupy zawodowej, a często też odmówią podpisania umowy, jeśli zarobki potencjalnego najemcy są zbyt niskie (czynsz pochłonie ponad 60% pensji).

Na tym jednak nie koniec. Brytyjscy właściciele nieruchomości na wynajem często pytają też o poprzednie miejsce zamieszkania potencjalnego najemcy lub oczekują referencji. Powód? Chcą skontaktować się z poprzednim wynajmującym, aby spytać czy był zadowolony z lokatora.

Kontroli poddawane są też informacje o potencjalnym najemcy zamieszczone na portalach społecznościowych, sprawdzana jest jego historia kredytowa, poprawność numeru konta w banku, rejestracja w okręgu wyborczym oraz to czy widnieje w rejestrze osób skazanych lub w rejestrze dłużników. Czasem więc chcąc wynająć mieszkanie w Wielkiej Brytanii trzeba przejść weryfikację zbliżoną do polskiego procesu ubiegania się o kredyt.

LICZBA TYGODNIA:

1 439 zł – taka była przeciętna rata kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup 3-pok. mieszkania – wynika z danych zebranych dla 10 największych polskich miast przez Lion’s Bank i Domy.pl.

NIERUCHOMOŚĆ TYGODNIA

Willa miejska o powierzchni około 800 m kw. Dom składa się z 6 sypialni, dwóch pokoi reprezentacyjnych, jadalni, dwóch kuchni i t arasu z widokiem na filharmonię. Nieruchomość znajduje się tuż obok Hyde Parku oraz niedaleko znanych sklepów (Harrods) i muzeów (pierwsze zdjęcie).

Cena: 27,5 mln GBP
Lokalizacja: Kambodża
Źródło: W.A. Ellis, WSJ

CENY NIERUCHOMOŚCI NA ŚWIECIE: WIELKA BRYTANIA
141231.lions.wykres.01.502

Zmiana Q/Q: 3,9%, Zmiana 1Y: 10,2%, Zmiana 5Y: 25,0%

Lion’s Tribune
Idea Bank SA
Pierwsze zdjęcie: Willa miejska w dzielnicy Knightsbridge, Londyn, Źródło W.A. Ellis, WSJ