Co trzeci wynajmujący na Wyspach ma problem z zaległościami czynszowymi
Co więcej sytuacja raczej nie ulegnie znacznej poprawie. W 2015 roku aż 22% właścicieli spodziewa się, że najemcy ich nieruchomości mog ą mieć problemy z regulowaniem czynszów.
Aby przeciwdziałać eskalacji problemu brytyjskie stowarzyszenie właścicieli domów na wynajem postanowiło opublikować poradnik, który ma pomóc uniknąć zaległości czynszowych. Głównym sposobem ma być utrzymywanie dobrych relacji z lokatorem oraz zapobieganie problemom.
Na Wyspach do tego drugiego elementu przykłada się od dawna znacznie większą wagę niż w Polsce. Potencjalni najemcy są bowiem prześwietlani pod względem wysokości zarobków czy miejsca pracy, o czym w Polsce rzadko ktokolwiek myśli, aby nie urazić potencjalnych najemców takimi pytaniami. W Wielkiej Brytanii jest inaczej. Właścici ele mogą unikać najemców z określonej grupy zawodowej, a często też odmówią podpisania umowy, jeśli zarobki potencjalnego najemcy są zbyt niskie (czynsz pochłonie ponad 60% pensji).
Na tym jednak nie koniec. Brytyjscy właściciele nieruchomości na wynajem często pytają też o poprzednie miejsce zamieszkania potencjalnego najemcy lub oczekują referencji. Powód? Chcą skontaktować się z poprzednim wynajmującym, aby spytać czy był zadowolony z lokatora.
Kontroli poddawane są też informacje o potencjalnym najemcy zamieszczone na portalach społecznościowych, sprawdzana jest jego historia kredytowa, poprawność numeru konta w banku, rejestracja w okręgu wyborczym oraz to czy widnieje w rejestrze osób skazanych lub w rejestrze dłużników. Czasem więc chcąc wynająć mieszkanie w Wielkiej Brytanii trzeba przejść weryfikację zbliżoną do polskiego procesu ubiegania się o kredyt.
LICZBA TYGODNIA:
1 439 zł – taka była przeciętna rata kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup 3-pok. mieszkania – wynika z danych zebranych dla 10 największych polskich miast przez Lion’s Bank i Domy.pl.
NIERUCHOMOŚĆ TYGODNIA
Willa miejska o powierzchni około 800 m kw. Dom składa się z 6 sypialni, dwóch pokoi reprezentacyjnych, jadalni, dwóch kuchni i t arasu z widokiem na filharmonię. Nieruchomość znajduje się tuż obok Hyde Parku oraz niedaleko znanych sklepów (Harrods) i muzeów (pierwsze zdjęcie).
Cena: 27,5 mln GBP
Lokalizacja: Kambodża
Źródło: W.A. Ellis, WSJ
CENY NIERUCHOMOŚCI NA ŚWIECIE: WIELKA BRYTANIA
Zmiana Q/Q: 3,9%, Zmiana 1Y: 10,2%, Zmiana 5Y: 25,0%
Lion’s Tribune
Idea Bank SA
Pierwsze zdjęcie: Willa miejska w dzielnicy Knightsbridge, Londyn, Źródło W.A. Ellis, WSJ