Co robić gdy kontrahent zalega z płatnościami?

Co robić gdy kontrahent zalega z płatnościami?
Fot. stock.adobe.com /bnorbert3
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O tym jak odzyskać swoje pieniądze kiedy kontrahent zalega z płatnościami piszą eksperci Fundacji Polska Bezgotówkowa w Akademii Przedsiębiorcy.

Czy aby odzyskać swoje pieniądze potrzebne jest tylko upomnienie, czy też należy szybko  wejść na drogę sądową? A także jak przebiega proces windykacyjny? Czy za należności przeterminowane należą  się odsetki?

Na te i szereg innych pytań odpowiadają eksperci Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Przede wszystkim wyjaśniają czym są należności przeterminowane, czym jest windykacja i jakie są jej poszczególne etapy, jak wybrać firmę windykacyjną oraz jak chronić się przed nieuczciwymi kontrahentami.

Etapy windykacji

W dalszej części artykułu zatytułowanego „Windykacja, czyli jak postępować, gdy kontrahent spóźnia się z płatnością” autorzy piszą jak groźne dla firmy jest znalezienie się w sytuacji kiedy kontrahenci nie płacą jej na czas.

Eksperci wyróżniają trzy główne etapy windykacji: windykację miękką, postępowanie sądowe i postępowanie egzekucyjne. Wyjaśniają na czym te poszczególne etapy polegają.

A może faktoring?

Z artykułu można się dowiedzieć, że czasami bardziej opłaca się sprzedanie długu niż samodzielne dochodzenie należności.

Ważne jest także staranne obchodzenie się z dokumentacją związaną z płatnościami.

Eksperci Akademii Przedsiębiorcy doradzają jak na etapie rozpoczynania współpracy z kontrahentem zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami z opóźnieniami płatności. Doradzają także, kiedy warto skorzystać z faktoringu.

Źródło: Fundacja Polska Bezgotówkowa / FPB