Co postawić na działce bez pozwolenia?
Prawo budowlane stanowi, iż legalne prowadzenie robót budowlanych wymaga wydania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Na szczęście od każdej zasady są wyjątki, podobnie jest w tym wypadku. Co zatem można postawić na działce bez czasochłonnej procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę?
Zgodnie z prawem stawianie budynku oraz inne roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29-31 Prawa budowlanego, w których wymienione zostały konkretne wyjątki stanowiące odstępstwo od tej zasady. Wymienione w powyższy artykułach budowy obiektów oraz roboty budowlane mogą zatem być prowadzone bez pozwolenia na budowę i bez zagrożenia, że zostaną uznane za samowolę budowlaną. Większość z nich wymaga jedynie zgłoszenia do właściwego organu administracji.
Pozwolenie na budowę nie zawsze jest wymagane. W Prawie budowlanymwymienione są obiekty, których budowę można rozpocząć po zgłoszeniu planowanych prac właściwemu organowi administracji. |
Budowy niewymagające pozwolenia
Kluczowy w kwestii budynków, które nie wymagają pozwolenia na budowę jest ust. 1 art. 29 Prawa budowlanego. Zawiera on konkretne obiekty, których postawienie nie wiąże się z uzyskiwaniem pozwolenia. Należą do nich m.in. obiekty gospodarcze, ogrodzenia, wiaty, korty, boiska, przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę, obiekty budowlane piętrzące wodę i upustowe czy obiekty małej architektury. Dwa z nich jednak warto szerzej omówić, są to wolnostojące budynki parterowe o powierzchni do 25m2 oraz tymczasowe obiekty budowlane.
Wolnostojące budynki parterowe
Art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego mówi, iż zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę są wolnostojące parterowe budynki gospodarcze, wiaty i altany oraz przydomowe oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Jest to istotna informacja dla tych, którzy po postawieniu domu zamierzają zagospodarować ogród. Większość elementów, które umieszcza się w nim najczęściej, można znaleźć właśnie na liście obiektów, które nie wymagają pozwolenia na budowę w tym:
- przydomowe baseny i oczka wodne (pkt 15),
- obiektymalej architektury (pkt 24), czyli m.in. posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej oraz niewielkie obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki (zgodnie z art. 3 pkt. 4 Prawa budowlanego),
- oraz wspomniane, niewielkie altany, oranżerie czy budynki gospodarcze.
Niektóre firmy oferują domki kwalifikujące się jako obiekty, które nie wymagają pozwolenia.
Tego typu domki mogą pełnić role budynków gospodarczych oraz domków letniskowych. Ich wymiary dopasowane są do obowiązujących przepisów. Jednak dla pewności, przed postawieniem takiego domku na działce lub w ogródku, warto upewnić się we właściwym urzędzie, że faktycznie można to zrobić bez pozwolenia na budowę.
Z życia wzięte. „Chcę postawić garaż o powierzchni 20m2. Czy mogę go zaliczyć do parterowych obiektów gospodarczych, do postawiania których wystarczy zgłoszenie budowy? Sąsiad radzi m tak zrobić, ale boję się, że będą problemy i zapłacę karę za samowolę budowlaną” Karol M. Owszem, pozwolenia na budowę nie wymaga m. in. budowa wolno stojącego parterowego budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy do 25 m². Jednak garaż nie mieści się w definicji budynku gospodarczego, którym jestbudynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych (zgodnie rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). Garażu nie można również uznać za budynek tymczasowy, który wymaga przeniesienia lub rozbiórki w określonym czasie, dlatego w przypadku garażu, czy to blaszaka czy murowanego, konieczne jest jednak uzyskanie pozwolenia na budowę. |
Tymczasowe obiekty budowlane
Natomiast zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 12 pozwolenia na budowę nie wymaga postawienie tymczasowych obiektów budowlanych, czyli niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu. Definicję tymczasowego obiektu budowlanego znaleźć można a art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego. Zgodnie z nim jest to „obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe”.
Zapisy dot. tymczasowych obiektów budowlanych pojawiają się często w kontekście stawiania domków letniskowych. Większość z nich nie spełnia warunków takich jak brak trwałego połączenia z gruntem oraz nieodzowna tymczasowość, czyli obowiązek rozbiórki lub przeniesienia w określony czasie. Do takich tymczasowych obiektów budowlanych niezwiązanych trwale z gruntem można jednak zaliczyć np. domek holenderski, który może pełnić rolę domku letniskowego. To mobilny domek, który można postawić w każdym miejscu, a co za tym idzie w odpowiednim terminie przestawić w inne miejsce.
Do rozpoczęcia zgłoszonych właściwemu organowi administracji robót budowlanych można przystąpić, jeśli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia nie zostanie wniesiony sprzeciw w formie decyzji. |
Zgłoszenie budowy
Większość ujętych w art. 29 ust. 1 przypadków wymaga zgłoszenia budowy właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej (starosta, wojewoda lub Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego).
Co powinno zawierać zgłoszenie:
- opis określający rodzaj, zakres oraz sposób wykonywania zaplanowanych robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia,
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także inne wymagane pozwolenia, uzgodnienia i opinie,
- wprzypadku tymczasowego obiektu budowlanego obiekt musi być zgodny z katalogiem obiektów, które podaje prawo budowlane i mieć do 25m2, a zgłoszenie musi zawierać: szkice i rysunki tego obiektu wraz z wymiarami: długość, szerokość, wysokość; mapę sytuacyjna z zaznaczonym obiektem oraz naniesionymi odległościami od granic (od granicy sąsiedniej działki 4m z oknami, 3m bez okien; od drogi gminnej 6m; od drogi powiatowej 8m).
Zgłoszenia należy dokonać oczywiście przed planowanym terminem rozpoczęcia prac budowlanych. Do robót można przystąpić, jeżeli w ciągu 30 dni od zgłoszenia organ nie wniesie sprzeciwu w formie decyzji i w ciągu 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia prac. Organ w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia może zażądać uzupełnienia dokumentacji lub wnieść sprzeciw, zrobi to np. w przypadku, gdy planowana budowa narusza ustalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub zgłoszenie obejmuje obiekt wymagający pozwolenia na budowę.
www.dzialkanadmorzem.pl