Co dalej z akceptacją polskiego Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską?
Waldemar Buda podał, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) zakończyło negocjacje z KE dotyczące KPO na poziomie operacyjnym.
„Od maja dyskutowaliśmy z Komisją Europejską nad ostatecznym kształtem poszczególnych kamieni milowych oraz wskaźników. Czekamy na zakończenie działań ze strony KE. Liczymy, że polskie KPO, zostanie zaakceptowane jeszcze w lipcu” – powiedział Waldemar Buda, cytowany w komunikacie.
„W drodze negocjacji, KE zaakceptowała wskaźnik w postaci zobowiązania do rozbudowy mocy wytwórczych w zakresie fotowoltaiki i energetyki wiatrowej na lądzie do 23,5 gigawatów do II kwartału 2026 r.
Jest to poziom znacznie ambitniejszy niż w Krajowym Programie na rzecz Energii i Klimatu” – dodał.
Jak podkreśla minister Buda Krajowy Plan Odbudowy został poddany analizie pod kątem spełniania zasady nieczynienia poważnej szkody środowisku (Do not significant harm). Wszystkie inwestycje, które się pojawiają w ramach KPO nie mogą nadmiernie szkodzić środowisku.
„Dodatkowo w KPO 37 proc. środków musi być przekierowanych na zielone inwestycje związane z ochroną klimatu” – dodaje minister Buda.
Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.
Na tę kwotę składa się 23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek.