Citi Handlowy: wakacje kredytowe można porównać do obniżki stóp procentowych o ok. 150 pb

Citi Handlowy: wakacje kredytowe można porównać do obniżki stóp procentowych o ok. 150 pb
Główna siedziba banku Citi Handlowy (fot. Citi Handlowy)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wprowadzenie wakacji kredytowych w kształcie proponowanym przez rząd jako część pakietu wsparcia kredytobiorców można porównać do obniżki stóp procentowych o około 150 pb, szacują analitycy Citi Handlowego.

Gdyby Rada Polityki Pieniężnej chciała zniwelować ten impuls konsumpcyjno-inflacyjny, musiałaby podnieść stopy procentowe na okres najbliższych dwóch lat o dodatkowe ok. 150 pb (w porównaniu z tym co RPP i tak dotychczas planowała), wskazali ekonomiści.

Czytaj także: Wakacje kredytowe nie mogą osłabić walki z inflacją >>>

„Wpływ zaproponowanych rozwiązań rządowych na budżety gospodarstw może być istotny. W naszym scenariuszu makroekonomicznych zakładamy, że stopy NBP wzrosną jeszcze o 125 pb w ciągu najbliższych dwóch miesięcy (do 6,5%). W takim przypadku według naszych szacunków wakacje kredytowe ograniczyłyby płatności gospodarstw domowych o około 6 mld zł w II połowie bieżącego roku, wobec 4 mld zł szacowanych przez rząd (przy wyliczeniach zakładamy partycypację w programie na poziomie 50%). Pozwoliłoby to gospodarstwom domowym podtrzymać relatywnie wysoką dynamikę konsumpcji” – czytamy w raporcie „CitiWeeekly”.

Wpływ planowanej zamiany WIBOR na nową stawkę

Według ekonomistów, wpływ planowanej zamiany WIBOR na nową stawkę na wydatki gospodarstw domowych jest mniej jasny, ale zapewne nie będzie on znaczny.

„Po pierwsze, gdyby nową stopą była Polonia, obniżka oprocentowania wyniosłaby – średnio w horyzoncie kilku lat – około 20-30 pb. Po drugie, do nowej stawki konieczne może być stosowanie spreadu korygującego, który w praktyce zniwelowałby różnicę między nową i dotychczasową stopą procentową” – wskazano w raporcie.

Propozycje rządu częściowo znoszą efekt dotychczasowych podwyżek stóp procentowych

Jak zaznacza bank, ubiegłotygodniowe propozycje częściowo znoszą efekt dotychczasowych podwyżek stóp procentowych.

Według naszych szacunków, wprowadzenie wakacji kredytowych można porównać do obniżki stóp procentowych o około 150 pb.

„Gdyby RPP chciała zniwelować ten impuls konsumpcyjno-inflacyjny, musiałaby podnieść stopy procentowe na okres najbliższych dwóch lat o dodatkowe ok. 150 pb (w porównaniu z tym co RPP i tak dotychczas planowała). To, czy Rada ostatecznie zdecyduje się na dodatkowe podwyżki stóp będzie zależeć od nadchodzących danych o aktywności, płacach i inflacji, jednak zaproponowane programy wsparcia istotnie zwiększają szanse takiego scenariusza” – napisano w analizie.

Plan pomocy kredytobiorcom

W ubiegłym tygodniu rząd przedstawił projekt rozwiązań mających na celu wsparcie kredytobiorców dotkniętych przez podwyżki stóp procentowych. Rządowy plan zakłada tzw. wakacje kredytowe, tj. możliwość zwolnienia z płatności czterech rat kredytowych w 2022 roku i kolejnych czterech rat w 2023 r. Projekt ustawy przewiduje również dofinansowanie przez banki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który udziela wsparcia dla osób w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Trzecie rozwiązanie zakłada, że WIBOR zostanie zastąpiony przez nową, na razie nieznaną, stopę procentową.

Czytaj także: Pomoc dla kredytobiorców: 8 miesięcy wakacji, zamiennik WIBOR-u; premier przedstawił szczegóły >>>

RPP rozpoczęła podwyżki stóp procentowych w październiku 2021 r. i podnosiła je co miesiąc. Łącznie po ośmiu podwyżkach – w tym majowej o 75 pb – główna stopa referencyjna wzrosła o 5,15 pkt proc. do 5,25%.

Źródło: ISBnews