Citi Handlowy: efektem silnego impulsu fiskalnego i proinflacyjnego może być konieczność jeszcze większych podwyżek stóp procentowych
„W minionym tygodniu rząd poinformował o zwiększeniu skali indeksacji emerytur (z ok. 6 proc. do 7 proc.), co w sumie pozwoli ochronić realną wartość dochodów emerytów. Jednocześnie jednak zdecydowano o wypłacie 'czternastek’, co w praktyce oznacza dodatkowe około 7,5 proc. wzrostu (ponad inflację) emerytur w porównaniu z poprzednim scenariuszem. Według naszych szacunków jest to równowartość 0,4 proc. PKB impulsu fiskalnego charakteryzującego się wysokim mnożnikiem – czyli silnym przełożeniem na popyt” – napisano w raporcie Citi.
„W połączeniu z innymi działaniami fiskalnymi, w tym redystrybucyjnym efektem Polskiego Ładu (netto 0,6 proc. PKB) oraz tarczami antyinflacyjnymi, oznacza to w sumie bardzo silny impuls fiskalny i proinflacyjny” – dodano.
Naszym zdaniem nie można wykluczyć, że niezamierzonym efektem tych zmian będzie konieczność jeszcze większych podwyżek stóp procentowych w celu obniżenia inflacji.
Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent ukształtuje się na poziomie 107 proc. Premier poinformował też, że późnym latem lub jesienią rząd wypłaci tzw. 14. emeryturę.