Cisco prezentuje fundamentalną zmianę w obszarze budowy sieci firmowych: Nowe produkty jednolitego dostępu łączą infrastrukturę przewodową i bezprzewodową w celu budowy prostych, bezpiecznych i otwartych sieci.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

cisco.250x137Ponieważ organizacje stają przed wyzwaniem zarządzania wzrastającą liczbą urządzeń mobilnych oraz aplikacji biznesowych w wielu sieciach infrastrukturalnych, przedsiębiorstwa te mają trudności w zapewnieniu sobie niezbędnego czasu, aby rozwiązać problemy blokujące innowacje i elastyczność w biznesie.

Aby uprościć kwestie eksploatacji tych sieci, firma Cisco ogłosiła właśnie nowe produkty wchodzące w skład gamy rozwiązań  Cisco Unified Access™,  które upraszczają projektowanie poprzez połączenie sieci przewodowych i bezprzewodowych. Nowe rozwiązania zapewniają prostotę i inteligencję w całej sieci, co pozwala działom IT przenieść uwagę od czasochłonnych czynności operacyjnych do tych, które umożliwią innowacyjne i inteligentne procesy biznesowe. Cisco Unified Access zapewnia również otwarte interfejsy dla sieci SDN (Software-Defined Networking), oferując jeszcze lepszą ochronę inwestycji poprzez wsparcie nowych funkcji w przyszłości.

Dotychczas, sieci bezprzewodowe były budowane, jako nakładka na sieci przewodowe, czego efektem były dwie sieci logiczne do zarządzania, z różnorodnymi funkcjami i usługami oraz zwiększonej złożoności. Problemy te zostały spotęgowane w momencie, kiedy użytkownicy zaczęli wprowadzać wiele urządzeń mobilnych do sieci, co spowodowało i nadal powoduje trudności we wdrażaniu wspólnych zasad dostępu, zabezpieczaniu sieci, jak również zapewnianiu właściwego poziomu usług (QoS), a co za tym idzie – podążaniu za trendem BYOD.

Cisco Unified Access jest strategią firmy Cisco w celu połączenia sieci przewodowych, bezprzewodowych i wirtualnych sieci prywatnych (VPN), w jednolitą, bardzo bezpieczną infrastrukturę sieciową opartą na jednym systemie reguł dostępu i pojedynczym systemie zarządzania dla całej sieci. Architektura Cisco Unified Access zapewnia przetwarzanie przewodowej i bezprzewodowej komunikacji w jednej płaszczyźnie danych w oparciu o nowy Cisco Unified Access Data Plane (UADP) ASIC. Ten nowy układ ASIC przetwarza ruch z sieci przewodowej i bezprzewodowej gwarantując wysoką wydajność i skalowalność oraz zapewniając  spójne usługi dla sieci przewodowych i bezprzewodowych, ułatwiając tym samym życie administratorom sieci. UADP ASIC charakteryzuje się programowalną płaszczyzną danych i umożliwia wdrożenie usług sieciowych definiowanych przez oprogramowanie.

Firma Cisco ogłosiła właśnie wprowadzenie dwóch nowych produktów bazujących na układach UADP ASIC:

  • Nowy przełącznik Cisco Catalyst® 3850 Unified Access Switch  z wbudowaną funkcją bezprzewodowego kontrolera LAN (WLAN)
  • Nowy kontroler  Cisco® 5760 Unified Access WLAN Controller oparty na oprogramowaniu IOS i przepustowości 60Gb/s
  • Dodatkowo, firma Cisco zapowiedziała nowe wersje swoich produktów zakresie budowania reguł dostępu oraz zarządzania siecią w ramach rozwiązania Cisco Unified Access:
  • Cisco® Identity Services Engine (ISE) 1.2
  • Cisco® Prime™ Infrastructure 2.0

Wraz z rosnącą potrzebą podłączenia większej liczby osób, danych, procesów i przeróżnych urządzeń do sieci, rola sieci przewodowych i bezprzewodowych rośnie, a operacje sieciowe oraz wymogi funkcjonalne stają się coraz bardziej złożone. Najnowsze udoskonalenia w zakresie rozwiązań Cisco Unified Access pozwalają działom IT na szybkie dostosowanie sieci do zmieniających się wymagań oraz wprowadzenie nowych, innowacyjnych usług.