Ciekawe zmiany na światowym rynku walut

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

rybus.joanna.01.150x206Zachowanie AUD, NZD, CAD, SEK oraz JPY było w tym tygodniu dużo bardziej interesujące niż USD czy EUR. Dolar australijski zareagował pozytywnie na wyższy odczyt inflacji, który oddalił w czasie perspektywę obniżenia stóp procentowych.

Bank Rezerwy Nowej Zelandii pozostawił stopy na rekordowo niskich 2.5%, utrzymując jednocześnie neutralne stanowisko. Bank Kanady także nie zmienił poziomu stóp procentowych, ale nie odciął się od planów podniesienia ich w przyszłości, co wsparło dolara kanadyjskiego. Jen uległ presji sprzedażowej po tym, jak chińskie dane o koniunkturze w przemyśle osiągnęły trzymiesięczne maksima, skłaniając inwestorów do porzucenia bezpiecznych walut. Szwedzki Riksbank obniżył prognozy dla polityki monetarnej z uwagi na pogorszenie się nastrojów konsumentów i producentów, a także spadek poziomu inflacji.

Przełożyło się to negatywnie na lokalną walutę. Posiedzenie amerykańskiego FOMC było głównym wydarzeniem tygodnia, ale nie przyniosło nowych wiadomości. Pozostawiono bez zmian stopy procentowe i potwierdzono, że obecne poziomy będą obowiązywać do połowy 2015 roku. Nie dokonano również zmian w programie quantative easing. W strefie euro miało miejsce kilka istotnych wydarzeń po niejednoznacznych wynikach wyborów w Hiszpanii. Moody’s zdecydował się obniżyć rating 5 z 17 hiszpańskich regionów, włączając w to najbardziej rozwiniętą Katalonię. Dane makro publikowane w strefie euro były przeważnie gorsze od prognoz, co było dużą przeszkodą w umacnianiu się wspólnej waluty.

Joanna Rybus
Country Manager
Western Union Business Solutions w Polsce