Chroń swoją tożsamość! Zobacz, co zrobić w przypadku utraty dokumentów

Chroń swoją tożsamość! Zobacz, co zrobić w przypadku utraty dokumentów
Dowód osobisty Fot. stock.adobe.com/whitelook
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Utrata dokumentu potwierdzającego tożsamość lub jego ujawnienie może rodzić poważne konsekwencje dla jego posiadacza. Przestępcy przy ich użyciu mogą np. podejmować próby uzyskania kredytów w bankach, pożyczek w firmach pożyczkowych lub wyrobić duplikat karty SIM oraz zakupić po promocyjnej cenie markowy telefon komórkowy.

Utracone #DokumentyTożsamości powinny w bankach zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nie korzystają #banki #SystemDokumentyZastrzeżone #ZBP #FinCERT

Nie pozwól ukraść swojej tożsamości!

Chroń swoją tożsamość i dokumenty ją potwierdzające. Zawsze upewnij się, że musisz przekazać swoje dane osobowe i wizerunek. Jeżeli nie jest to dozwolone przez prawo, nie pozwalaj na skopiowanie lub sfotografowanie swojego dokumentu tożsamości.

Co, kiedy doszło już do utraty dokumentów?

 1. Zgłoś się do banku – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć założonego konta bankowego), za pośrednictwem których możesz skorzystać z Systemu Dokumenty Zastrzeżone.

Jeśli tylko podejrzewasz, że ktoś posługuje się Twoją tożsamością – zastrzeż dokument

 Dzięki temu Systemowi możesz zastrzec dokument tożsamości w swoim lub w dowolnym banku, którego nie jesteś klientem (zobacz listę banków). Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym lub na stronie internetowej swojego banku. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości).

Czytaj także: Utracone dokumenty tożsamości trzeba zastrzegać!

3. Powiadom Policję – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży lub innego przestępstwa.

4. Zawiadom najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrób nowy dokument.

Koniecznie powiadom o tym swój bank oraz inne tzw. podmioty trzecie i instytucje publiczne, które wykorzystują zgodnie z obowiązującym prawem dane w nim zawarte.

Czytaj także: Rekordowy pierwszy kwartał – Polacy zastrzegli ponad 34 tys. dokumentów tożsamości >>>

Możesz również założyć profil w BIK, na stronie www.bik.pl, w celu bieżącego monitorowania zaciągania zobowiązań na Twoje dane osobowe.

Podkreślamy, że w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE uczestniczy oprócz banków szereg innych firm i instytucji w Polsce.

Przypominamy, że utracone dokumenty tożsamości powinny w bankach zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nie korzystają (lista banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób).

Źródło: FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP