Chaotyczny koniec miesiąca na rynku walut

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

waluty.01.250x188Amerykanie są zajęci obchodami Święta Dziękczynienia, a sesja azjatycka ponownie okazała się dość spokojna.

Dane z Japonii i Australii były mieszane, ale – co interesujące – wskazywały na inflację w Kraju Kwitnącej Wiśni. Jednak ruchy odpowiednich walut były nieznaczne, podobnie jak ogólne zmiany w tabeli.

W Europie poznaliśmy dziś wskaźniki CPI i dane dotyczące zatrudnienia, które nie wpłynęły w istotny sposób na ogólną sytuację na rynku. Krążą pogłoski o zleceniach stop w parze EUR/USD powyżej poziomu 1,3625, a patrząc na obecny kurs wydarzeń, wydaje się, że do czasu, gdy dyżurni maklerzy rozpoczną pracę w Nowym Jorku, zlecenia te przejdą już do historii.

Z wyjątkiem kanadyjskiego PKB w sesji amerykańskiej nie spodziewamy się dziś żadnych istotnych odczytów. Biorąc pod uwagę, iż większość Amerykanów udała się na czterodniowy długi weekend, przed nami zapewne bardzo spokojne popołudnie. Przepływy na koniec miesiąca będą interesujące w momencie fixingów. Osobiście czekam na masowe kupowanie dolara amerykańskiego.

W odniesieniu do poszczególnych par:

EUR/USD: Jak już wspomniałem powyżej, wydaje mi się, że linia najmniejszego oporu znajduje się wyżej, przynajmniej na tyle, by zebrać łatwo dostępne plony w postaci zleceń stop ponad poziomem 1,3625. Sprzedający powrócą do gry w okolicach 1,3650, ponieważ czekają na szybkie zniesienia. To traderzy jednosesyjni o głębokich kieszeniach, wystarczająco potężni, by mieć swobodę ruchów; dlatego w przypadku, gdyby dotarli do tych zleceń, będą je odkupywać poniżej 1,3600/1,3590.

GBP/USD: Para ta nadal dąży do tegorocznych wierzchołków i niemal już je osiągnęła ubiegłej nocy. W trakcie dnia należy jednak nastawić się na strategię range trading z odchyleniem w górę. Dolna granica przedziału powinna utrzymać się na poziomie 1,6280, a sprzedających jeszcze nie widać.

AUD/USD: Dalszy ciąg strategii range trading z odchyleniem w dół. Sprzedający pojawili się w okolicach wierzchołków z ubiegłej nocy, tj. w rejonach 0,9120, powyżej znajdują się niewielkie zlecenia stop, a jeszcze więcej sprzedających dołączyło w okolicach 0,9135/50. W dolnej części przedziału nadal spodziewam się odbicia, a bariera na poziomie 0,9050 może okazać się jednak zbyt kusząca. A kiedy to wreszcie nastąpi, cóż…

GBP/AUD: Nie jest to transakcja jednosesyjna, ale… Kluczowy jest poziom 1,8100, a biorąc pod uwagę, że para GBP/USD wyraźnie zmierza w stronę 1,6380/6400, natomiast para AUD/USD w kierunku 0,9000/30, nie powinien okazać się trudny do osiągnięcia. A jak to się uda… czas na sprzedaż, moi drodzy.

Najlepsze, co możemy zrobić w ten chaotyczny ostatni piątek miesiąca to zająć się ozdabianiem naszych kasków.

Ken Veksler,
Saxo Bank