CFTC: Stawki w grze na wzrosty większe o 7%, czynniki napędzające kukurydza, soja i złoto

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wykres.tablet.250xW ciągu tygodnia kończącego się 28 maja fundusze hedgingowe zwiększyły swoją przewagę netto ekspozycji na długich pozycjach w 24 towarach uwzględnionych w niniejszym raporcie o 7%.

Wzrost do 1 097 000 kontraktów terminowych i opcji był wynikiem większych stawek w grze na wzrosty cen zbóż, zwłaszcza kukurydzy, natomiast w sektorze metali, w którym prym wiedzie zwłaszcza złoto, również odnotowano zwiększone zainteresowanie zakupami.

130604.saxo.tabela.01.600x616

Dzięki stabilnej cenie złota w omawianym tygodniu fundusze hedgingowe zwiększyły przewagę netto długich pozycji o 35% do 48 096 kontraktów, co stanowiło największy przyrost od ponad dwóch miesięcy. Wzrost spowodowała nowa fala zakupów, ale także ograniczanie stawek w grze na spadki, które w ostatnich kilku tygodniach osiągnęło rekordowe poziomy.

W odniesieniu do wszystkich sześciu zbóż uwzględnionych w niniejszym raporcie odnotowano zakupy netto, a stawki w grze na wzrosty w tym sektorze zwiększyły się o 51%. Kukurydza odnotowała wzrost o 4% w ciągu tygodnia i przyciągnęła większą część zakupów, gdyż opady na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych w dalszym ciągu przesuwają w czasie zakończenie tegorocznych zbiorów – przez co najbliższej jesieni plony mogą być mniejsze, niż się spodziewano.

Brak dobrych wyników w sektorze energetycznym wywołał pierwszą od sześciu tygodni redukcję długich pozycji na ropę WTI. Podobnie jak w przypadku ropy Brent (raport na ten temat przedstawimy w dalszej części dnia, po publikacji danych) w ostatnich tygodniach odnotowujemy kontynuację zakupów ropy WTI, pomimo iż nie towarzyszy temu odpowiednie zachowanie cen. Z tego względu rynek jest narażony na dalsze straty, jeśli nadal kiepskie dane z Chin, kraju o największym spodziewanym wzroście popytu, będą wywoływać pytanie o to, skąd w czasach wystarczającej podaży ma pochodzić popyt.

Ole Hansen
Head of Commodity Strategy
Saxo Bank