Ceny ofertowe

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

analiza.250x167Od trzech miesięcy średnie ceny ofertowe nie spadły, w minionym miesiącu odnotowaliśmy nawet wzrost 0,7%. Ożywienie na rynku nieruchomości spowodowało podniesienie stawek do tych przed rokiem, a w Olsztynie, Opolu, Białymstoku, Katowicach i Szczecinie wzrosły w stosunku do listopada 2012.

Gdańsk pozostaje bez zmian, ceny spadły w Toruniu (-0,5%) i Warszawie (-0,8%). Widoczną różnicę do zeszłorocznych stawek widać w Sopocie (-4,2), Łodzi (-2,8%), Wrocławiu (-1,7%), Krakowie (-1,5%) i Gdyni (-1,4%).

Okres przedświąteczny nie sprzyja dokonywaniu dużej ilości transakcji. Nowe przepisy, które będą obowiązywały od stycznia 2014 r. zakładające obowiązkowy minimum 5% wkład własny mogą wpłynąć na wzrost zawierania umów kredytów hipotecznych.

Obecny rok ustabilizował ceny, spokojnie można je przyrównać do roku 2012. Jednak w zależności od segmentu rynku widać pewne różnice. Małe, do remontu czy w blokach z wielkiej płyty to główne zakupy Polaków w 2013 r. co spowodowało wzrost cen kawalerek 3% dla wszystkich analizowanych miast, nawet o 8% w Łodzi. Z drugiej strony mieszkania duże, 5-pokojowe, straciły na wartości ponad 5%.

Na podstawie: Raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera