Ceny mieszkań w Polsce i struktura sprzedawanych mieszkań – raport II kwartał 2013 r.
W drugim kwartale 2013 roku ceny nieruchomości mieszkaniowych oferowanych na rynku wtórnym, w większości województw, nadal notowały spadki. Największa korekta między średnią ceną z początku stycznia 2013 i końca czerwca 2013 wystąpiła w województwie dolnośląskim - cena różniła się o ponad 2,8 proc.
Podobnie jak w I kwartale, teraz województwo dolnośląskie notowało największe korekty. Najmniejsza różnica między obecnymi cenami a cenami z początku roku wystąpiła w województwie lubelskim – tutaj nastąpił spadek średniej ceny ofertowej o 0,4 proc. w stosunku do początku roku.
Struktura sprzedawanych mieszkań
Podobnie jak w I kwartale 2013 roku tak i w II kwartale, około 61 proc. polskich mieszkań z rynku wtórnego, oferowanych do sprzedaży miało ponad 12 lat, reszta to lokale wybudowane w ciągu ostatnich dwunastu lat.
W ujęciu regionalnym jednak ta sytuacja z kwartału na kwartał się zmienia. W stosunku do pierwszych trzech miesięcy 2013 roku największe zmiany w strukturze oferowanych do sprzedaży lokali mieszkalnych zauważono w województwach: w lubuskim – wzrost aż o 23 proc. mieszkań wybudowanych przed rokiem 2000, w warmińsko – mazurskim wzrost o 19 proc. mieszkań wybudowanych przed rokiem 2000, w opolskim – wzrost o 15 proc. mieszkań wybudowanych przed rokiem 2000, w podkarpackim – wzrost o 14 proc. mieszkań wybudowanych przed rokiem 2000.
Najwięcej lokali ponad dwunastoletnich proponowano do sprzedaży w województwie łódzkim i śląskim – 78 proc. całej oferty rynkowej ogłoszeń z tych regionów. Na drugim biegunie było województwo małopolskie, gdzie ilość ofert dotyczących mieszkań nie starszych niż 12 nie uległa zmianie i wyniosła 48 proc. Blisko tego wskaźnika oscylowały województwa: warmińsko – mazurskie i wielkopolskie (45 proc. całej oferty regionalnej).
Raport z rynku mieszkaniowego. II Kwartał 2013 r.
Źródło: Dom.Gratka.pl