Ceny gruntów w tym kraju wróciły do poziomu z lat 70.
Choć większość rynków finansowych dziś nie pracuje, to nie brakuje publikacji gospodarczych. Już pojawiła się cała seria informacji z japońskiej gospodarki. Marcowy indeks aktywności tamtejszego przemysłu podniósł się do 50,4 pkt z 48,5 pkt miesiąc wcześniej. Pierwszy raz od maja 2012 r.
PMI przekroczył barierę 50 pkt oddzielającą rozwój od spowolnienia w sektorze. Do 4,3% podniosła się w lutym stopa bezrobocia, a deflacja nasiliła się z 0,3% w styczniu do 0,7%. Regres lutowej produkcji przemysłowej sięgnął aż 11% w skali roku, a produkcja samochodów obniżyła się o 15,1%. Z europejskich danych na czoło wybijają się informacje o lutowym spadku o 2,9% w ujęciu rocznym wydatków konsumpcyjnych we Francji. Tak źle pod tym względem nie było nawet w trakcie kryzysu z lat 2008-2009. Po południu najistotniejsze będą wiadomości o lutowych dochodach i wydatkach amerykańskich konsumentów.
Kolejne miesiące tego roku potwierdzają coraz dobitniej, że perspektywy ożywienia koniunktury gospodarczej najmocniej zależą od decyzji konsumentów. W Europie nie widać nadal w tym względzie światełka w tunelu. Marcowe dane o aktywności w handlu detalicznym w strefie euro wykazały regres do najniższego poziomu od 10 miesięcy. Wskaźnik PMI osiągnął 43,7 pkt. To nie nastraja optymistycznie na kolejne miesiące.
II kwartał na rynkach finansowych może stać pod znakiem weryfikowania nadziei na ożywienie gospodarek w II połowie roku. Im bardziej mglista będzie ta perspektywa, tym nastroje inwestorów gorsze.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Perspektywy ożywienia koniunktury gospodarczej na świecie w największym stopniu zależą od skłonności konsumentów do wydawania pieniędzy
W 2012 r. po raz kolejny spadły ceny gruntów w Japonii, które obecnie osiągają najniższe poziomy od około 40 lat
Rynki nieruchomości
Z najnowszych danych Nationwide wynika, że w marcu ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii praktycznie nie zmieniły się w porównaniu z lutym. Natomiast w skali roku odnotowały pierwszy od lutego 2012 r. wzrost. Wyniósł 0,8%. Wciąż jednak nie pokrywa on inflacji, co potwierdza, że wciąż jest za wcześnie, by mówić o przezwyciężeniu stagnacji na tamtejszym rynku mieszkaniowym.
Z opublikowanych ostatnio w Japonii danych wynika, że w 2012 r. utrzymywał się spadek cen gruntów. W przypadku terenów pod inwestycje mieszkaniowe wyniósł 1,6% wobec 2,3% w 2011 r. W segmencie komercyjnym było to odpowiednio 2,1% oraz 3,1%. W ostatnich 22 latach jedynie dwukrotnie zdarzyło się, że ceny gruntów poszły w górę. Obecnie są o grubo ponad połowę niższe niż w szczycie boomu z końca lat 80. XX wieku. Wróciły do poziomów z I połowy lat 70. Większy regres miał miejsce w segmencie komercyjnym niż mieszkaniowym.
Od dewelopera
Firma Rogowski Development rozpoczęła sprzedaż mieszkań w nowej inwestycji o nazwie „LegioNova”, która usytuowana jest u zbiegu ulic Kaczorowskiego i Wesołej w Centrum Białegostoku. Projekt zakłada wybudowanie budynku sięgającego 15 pięter, w którym znajdzie się ok. 320 mieszkań o powierzchni użytkowej od 32 do 121 m kw. Dwie najniższe naziemne kondygnacje będą przeznaczone pod lokale usługowe. Ceny mieszkań 2-pokojowych zaczynają się od 165 tys. zł, z kolei mieszkań 3-pokojowych od 210 tys. zł. Planowany termin oddania inwestycji do użytku ustalono na koniec roku 2014.
Zespół analiz
Home Broker