Konferencje „Europejskiego Doradcy Samorządowego” 2009
I cykl konferencji dla jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorstw komunalnych Europejskiego Doradcy Samorządowego
„Planowanie i realizacja nwestycji z udziałem funduszy europejskich dla ożywienia gospodarczego Polski – praktyczne rekomendacje dla beneficjentów w czasie spowolnienia gospodarczego”
Konferencje odbywały się w 16 miastach wojewódzkich w okresie październik 2009 – styczeń 2010 r. Honorowy patronatem nad nimi objęły: Ministerstwo Finansów, Związek Banków Polskich i urzędy marszałkowskie.
Podczas seminarium, w którym udział wzięli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego (JST) oraz przedsiębiorstw komunalnych, pokazano jakie wyzwania stoją przed nimi w związku ze spowolnieniem gospodarczym, ale i jakie daje ono szanse.
Zostały przedstawione możliwości ograniczenia kosztów funkcjonowania lokalnych społeczności oraz wskazano ewentualne zewnętrzne źródła finansowania inwestycji polskich samorządów.
Prelegenci mówili o znaczeniu informacji gospodarczej dla bezpiecznego funkcjonowania samorządów i ich jednostek. Podkreślano że, korzystanie z potężnej bazy danych zgromadzonej przez instytucje sektora bankowego wzmacniają pewność obrotu, co jest szczególnie istotne w czasach spowolnienia gospodarczego.
BLOKI TEMATYCZNE:
I. Finanse JST podczas spowolnienia gospodarczego
Na koniec każdej konferencji zostały wręczone wyróżnienia „Gmina dbająca o finanse mieszkańców 2009”. Tytuł przyznawany jw imieniu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, Biura Informacji Kredytowej oraz Związku Banków Polskich. Wyróżnienia przyznano gminom za udział w programie „Dłużnik Alimentacyjny”, dzięki czemu poprzez wykorzystanie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor aktywnie uczestniczyli w systemach wymiany informacji gospodarczej, dbając tym samym o swoje finanse i przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa gospodarczego gminy i kraju.
![]()
Sprawozdanie z I cyklu konferencji EDS – pobierz