Cardtronics Poland: Polecamy outsourcing
Zapewnienie dostępu do pieniądza społecznościom lokalnym stanowi kluczowy element misji banków spółdzielczych, jednak zakup bankomatów przekracza możliwości finansowe wielu placówek. Czy Cardtronics jest w stanie zaoferować spółdzielcom alternatywne warunki instalacji urządzeń?
– Alternatywą dla generującego większe koszty zakupu bankomatów jest ich outsourcing. Wówczas po naszej stronie spoczywa odpowiedzialność zarówno za dostarczenie bankomatu, jego serwisowanie, jak również zapewnienie bezpieczeństwa i zaopatrzenie urządzenia w gotówkę. Usługa outsourcingu może być realizowana zasadniczo w dwojaki sposób. Bankomat może być udostępniony na zasadzie abonamentu – wówczas miesięczna opłata w przewidywalnej wysokości jest w stanie zniwelować początkowy koszt przy zakupie. Ciekawym rozwiązaniem jest również model transakcyjny. W tym przypadku klient płaci naszej spółce za użytkowanie urządzenia tylko do określonego w umowie limitu miesięcznych transakcji. Po jego przekroczeniu Cardtronics dzieli się dodatkowymi zyskami z użytkownikiem. Oferta ta dostępna jest zarówno dla banków oraz innych instytucji, od placówek handlowych po instytucje administracji samorządowej.
Większość banków oferuje swym klientom bonusy przy korzystaniu z własnych bankomatów. Czy w modelu transakcyjnym można wprowadzić tego typu personalizację?
– Jak najbardziej. W takim przypadku potrzebujemy tylko precyzyjnych informacji o bonusach, jakie bank pragnie zaoferować klientom. Na tej podstawie analitycy przygotowują modele finansowe. Jesteśmy w stanie zaproponować kilka alternatywnych modeli współpracy, z których bank wybiera model najlepszy dla siebie. Finanse to jeden z wielu obszarów, w których możemy zaoferować naszym klientom znaczącą indywidualizację oferty. Przykładowo, klienci w mniejszych miejscowościach mogą oczekiwać innego rodzaju komunikatów wyświetlanych przez urządzenie aniżeli przyzwyczajeni do najnowszych nowinek technologicznych mieszkańcy wielkich metropolii. Personalizacja oferty jest prostsza w przypadku dużych instytucji finansowych, niemniej jesteśmy w stanie zrealizować taki projekt również i dla lokalnego banku.
Jaki rodzaj urządzeń wydaje się być optymalny dla banków spółdzielczych?
– Według naszych analiz, w lokalnych instytucjach finansowych najlepiej sprawdzają się recyklery z możliwością wpłaty gotówki. Urządzenia te pozwalają przede wszystkim na istotną redukcję kosztów działalności. Szacowany koszt operacji wpłaty dowolnej kwoty gotówki w okienku wynosi około 4 złotych. Kilka tysięcy takich płatności miesięcznie może wygenerować oszczędności istotne nie tylko dla niewielkiego banku spółdzielczego. Równocześnie „uwolnieni” od obsługi kasowo-transakcyjnej doradcy klienta mogą przeznaczyć swój czas na sprzedaż wysokomarżowych produktów bankowych. Nieprzypadkowo w największych bankach klienci są sukcesywnie przekierowywani od okienka kasjera do maszyn wielofunkcyjnych,
Zakup nowoczesnych technologii dla banków spółdzielczych powinien być domeną zrzeszeń – tak ocenia sytuację wielu ekspertów. Czy pan podziela ten pogląd?
– Mamy doświadczenie we współpracy zarówno ze zrzeszeniami, jak również indywidualnymi jednostkami. W tym pierwszym przypadku negocjacje są bez wątpienia prostsze. Korzyści z dokonywania wspólnych zamówień dla kilkudziesięciu czy nawet kilkuset placówek są zauważalne przede wszystkim dla banków. Zakup hurtowy, a tak należy traktować instalację bankomatów w wielu placówkach, wiąże się z uzyskaniem lepszych warunków oraz korzystniejszej ceny, a nierzadko jednego i drugiego. Większa liczba urządzeń w tej samej cenie, lepsze warunki biznesowe czy dodatkowe funkcjonalności to tylko przykład korzyści, jakie można uzyskać, instalując bankomaty w większej ilości, za pośrednictwem zrzeszenia.
Niszczące huragany, jakie nie dawno przeszły nad Pomorzem, nie oszczędziły również bankomatów. Czy Cardtronics byłby w stanie zapewnić ciągłość dostępu do gotówki w sytuacjach kryzysowych?
– W tak dramatycznych sytuacjach, oprócz powstałych strat i szkód, dodatkową trudnością dla poszkodowanych mieszkańców jest brak lub utrudniony dostęp do podstawowej, niezbędnej do codziennego życia infrastruktury. Jeśli w takiej sytuacji ze względu na problemy z brakiem zasięgu bądź zasilania nie działają terminale płatnicze czy placówki bankowe, ludzie zdają sobie sprawę, że jedynie gotówka pozwala w każdej sytuacji przeprowadzić transakcję kupna sprzedaży. Jesteśmy w stanie pomóc bankom spółdzielczym poprzez dostarczenie tymczasowych bankomatów, posiadających niezależne źródło zasilania oraz superbezpieczne łącze internetu bezprzewodowego. Takie bankomaty, wolnostojące lub mobilne, stosujemy na całym świecie jako kryzysową formę zapewnienia dostarczania gotówki. Mniej więcej w tym czasie, kiedy wichura pustoszyła Bory Tucholskie, centrala Cardtronics w Houston zmagała się z wielką powodzią. Firma przez 10 dni funkcjonowała zdalnie z uwagi na zalanie głównej siedziby, ucierpieli też nasi pracownicy. Wówczas Cardtronics uruchomił bankomaty mobilne w okolicy Houston, dodatkowo przez cały wrzesień w większości bankomatów w Teksasie zrezygnowano z opłaty surcharge, tak, by zapewnić bezkosztowy dostęp do gotówki dla osób poszkodowanych przez żywioł.
Dziękuję za rozmowę.