Były prezes EBC wzywa Unię Europejską do większych wydatków dla wzmocnienia UE
Były szef Europejskiego Banku Centralnego otrzymał zadanie napisania raportu na temat sposobów zwiększenia konkurencyjności UE. Ma przedstawić swoje ustalenia po czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
W sobotę przemawiał w Gandawie, gdzie spotkał się z ministrami finansów strefy euro. Sondował gotowość poszczególnych państw do działań pobudzających gospodarki regionu. Podkreślił potrzebę odważnych działań pozwalających na sfinansowanie kosztów transformacji ekologicznej i cyfrowej, a także obronności, przy jednoczesnym zachowaniu europejskich modeli społecznych.
Draghi wspomniał o możliwości utworzenia specjalnego funduszu, wspomaganego przez Europejski Bank Inwestycyjny. Podkreślił także potrzebę odblokowania w większym niż dotychczas stopniu prywatnych oszczędności.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo w Europie?
Jednym z pomysłów zgłaszanych na dwudniowym spotkaniu ministrów finansów jest wspólne zaciągnięcie przez UE pożyczki na finansowanie unijnych priorytetów bloku, tak jak w przypadku Funduszu Odbudowy po pandemii Covid.
Pomysł taki poparł komisarz UE ds. gospodarki Paolo Gentiloni. Według niego korzystanie ze wspólnego długu to rozsądny sposób radzenia sobie z kryzysami.
Unia Europejska ma długą listą potrzeb, w tym wydatki na transformację ekologiczną i cyfrową. Ale wojna w Ukrainie i perspektywa powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu spowodowały, że rozmowy ministrów finansów w Gandawie skupiły się na tym, jak zwiększyć bezpieczeństwo w Europie.
Belgijski minister finansów Vincent Van Peteghem ostrzegł, że ewentualna reelekcja Trumpa w listopadzie może przyspieszyć zmiany porządku świata i wpłynąć na sytuację Europy. Wezwał do podjęcia niezbędnych decyzji, pozwalających na finansowanie zwiększonych wydatków.
EBI będzie kredytował produkcję broni i amunicji?
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis stwierdził, że UE będzie musiała poświęcić znacznie więcej uwagi swoim zdolnościom obronnym i współpracować na tym polu. Dodał, że państwa członkowskie muszą więcej inwestować, zwłaszcza że wiele z nich nie osiągnęło natowskiego celu polegającego na wydawaniu co najmniej 2% PKB na obronność.
Jedną z opcji omawianych na spotkaniu ministrów była zmiana mandatu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), tak aby mógł udzielać pożyczek na produkcję broni i amunicji. Pomysł ten szczególnie poparły Finlandia i Litwa.
– EBI był aktywny przez ostatnie osiem lat w obszarze bezpieczeństwa i obrony. Jesteśmy gotowi zrobić więcej i lepiej – powiedziała na konferencji prasowej w Gandawie prezes EBI Nadia Calvino
Dodała, że priorytetem banku musi jednak być ochrona solidnej sytuacji finansowej banku.