Byki i Niedźwiedzie dla DM PKO Banku Polskiego
Dom Maklerski PKO Banku Polskiego zdobył tytuł "Domu Maklerskiego Roku" w prestiżowym konkursie Byki i Niedźwiedzie
Doceniona została aktywność na rynku pierwotnym i wtórnym oraz szeroka oferta dla klientów indywidualnych
DM PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym
Dom Maklerski PKO Banku Polskiego zdobył tytuł „Domu Maklerskiego Roku” w 22. edycji organizowanego przez Gazetę Giełdy „Parkiet” konkursu Byki i Niedźwiedzie. W ubiegłym roku DM PKO należał do najbardziej aktywnych na rynku akcji oraz obligacji. Był liderem pod względem liczby i wartości transakcji zrealizowanych na rynku kapitałowym. Oferta dla klientów indywidualnych poszerzyła się o nowoczesne i wygodne narządzie do inwestowania na rynkach zagranicznych.
Celem konkursu „Byki i Niedźwiedzie” jest uhonorowanie spółek, instytucji oraz osób, które najbardziej wyróżniły się na rynku kapitałowym przyczyniając się do jego rozwoju. Podczas wczorajszej uroczystości rozdania nagród statuetkę dla najlepszego domu maklerskiego odebrał Filip Paszke, Dyrektor Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego.
– Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem w każdym obszarze działalności maklerskiej. Posiadamy największą w Polsce sieć dystrybucji usług oraz jeden z najlepszych zespołów analitycznych i instytucjonalnych. Dzięki naszym atutom jesteśmy dobrze przygotowani do rywalizacji na rynku, który z roku na rok staje się coraz bardziej wymagający – powidział Filip Paszke.
Sukcesy biznesowe w 2015 roku
W minionym roku DM PKO Banku Polskiego umocnił pozycję niekwestionowanego lidera w sesyjnych obrotach na rynku obligacji gdzie jego udział przekroczył 50 proc. DM PKO plasuje się również w czołówce najbardziej aktywnych brokerów na rynku akcji. W 2015 roku jego udział w obrotach, biorąc pod uwagę transakcje sesyjne, pakietowe oraz inne, wynosił 9,1 proc., co przełożyło się na drugą pozycję w zestawieniu.
Dom Maklerski Banku był także jednym z najaktywniejszych uczestników na rynku IPO i SPO. Na rynku pierwotnym uczestniczył w organizacji emisji trzech spółek: Wirtualna Polska Holding, Atal oraz PEKABEX. Wartość transakcji przekroczyła 0,5 mld zł. Natomiast na rynku wtórnym brał udział w organizacji ofert Rafako, Globe Trade Centre oraz Pfleiderer Grajewo, o łącznej wartości ponad 1,25 mld zł.
Dodatkowo w ubiegłym roku DM PKO brał udział w transakcjach przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB) banku Millennium oraz spółki Polenergia. Uczestniczył w wezwaniach na akcje Rovese, Echo Investment, Infovide-Matrix oraz HUTMEN oraz w konsorcjum sprzedaży akcji Private Equity Managers, Idea Bank, Vivid Games, Vind Mobile, Lokum Deweloper oraz Krynica Vitamin. W ramach Corporate Finance brał udział w transakcji nabycia udziałów spółki Advanced WorldTransport. przez PKP Cargo oraz w konsorcjum dystrybuującym obligacje spółek Ghelamco Invest. oraz KRUK.
Nowoczesne usługi i najszersza sieć sprzedaży
W 2015 roku klienci indywidualni zyskali możliwość inwestowania w papiery wartościowe w złotych i w walutach obcych na 18 największych światowych giełdach. Stale rozwijana jest także platforma forexowa PKO FX dająca dostęp do międzynarodowego rynku walutowego.
Sieć sprzedaży DM PKO Banku Polskiego składa się 1100 Punktów Usług Maklerskich zlokalizowanych w oddziałach Banku oraz ponad 30 Punktów Obsługi Klienta. DM prowadzi ponad 350 tys. rachunków papierów wartościowych (inwestycyjnych i rejestrowych).
Silny zespół analityczny
Analitycy DM PKO Banku Polskiego należą do najlepszych na rynku, czego potwierdzeniem są wysokie noty w branżowych rankingach. Zajmujący się analizą techniczną Przemysław Smoliński znalazł się w gronie TOP5 najlepszych analityków technicznych brytyjskiego magazynu The Technical Analyst. Z kolei Piotr Łopaciuk pozostał niepokonany w kategorii przemysł w niedawnym zestawieniu Parkietu.
Zespół analityków sporządza analizy i rekomendacje dla prawie 70 spółek notowanych na GPW i innych giełdach Europy Środkowej i Wschodniej.
Współpraca z inwestorami i promowanie polskiego rynku kapitałowego
W ramach współpracy z inwestorami oraz promocji polskiego rynku kapitałowego DM PKO, we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych, od czterech lat organizuje spotkania polskich spółek publicznych z inwestorami zagranicznymi w Londynie – CEE Capital Day 2016. Podczas ostatniej konferencji, w marcu ubiegłego roku, przedstawiciele 30 polskich spółek publicznych spotkali się z ponad 60 instytucjonalnymi inwestorami zagranicznymi. W tegorocznym spotkaniu, którego formuła została rozszerzona na spółki z całego regionu Europy Środkowej, udział zapowiedziała równie liczna grupa inwestorów międzynarodowych. Odbędzie się ono w dniach 15-17 marca.
DM PKO laureatem prestiżowych rankingów
Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest także laureatem wielu innych prestiżowych nagród i rankingów. W ubiegłym roku zajął drugie miejsce w kategorii jakość analiz i rekomendacji oraz trzecie miejsce w kategorii oferty edukacyjnej w ocenie inwestorów indywidualnych w Ogólnopolskim Badania Inwestorów. Został uhonorowany tytułem Broker Roku 2014 – nagrodą specjalna przyznana przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.
W 2014 roku DM PKO triumfował w rankingach Forbesa – zajął pierwsze miejsce w ocenie inwestorów indywidualnych (najlepiej oceniano: jakość obsługi bezpośredniej, profesjonalizm pracowników, funkcjonalność platformy internetowej, dostęp do informacji i notowań, jakość analiz i rekomendacji oraz ofertę edukacyjną ), oraz drugie miejsce w ocenie inwestorów instytucjonalnych.
Monika Floriańczyk