Budowa nowego lotniska może doprowadzić do kryzysu walutowego

Budowa nowego lotniska może doprowadzić do kryzysu walutowego
Fot. stock.adobe.com/Kurhan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Mijający rok jest trudny dla walut krajów wschodzących. Dwa kryzysy walutowe mamy za sobą, kolejny jest już raczej zażegnany, ale destabilizacja wywołana kolejnym zagrożeniem dopiero przed nami. Powodem jest budowa największego lotniska.

W tym roku na rynkach krajów wschodzących kroczymy od kryzysu do kryzysu #waluty #Meksyk

– Dzieje się dużo na rynku walut krajów wschodzących, mieliśmy już kryzysy walutowe w Argentynie i Turcji – mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Sytuacja uspokoiła się, inwestorzy wracają do tureckiej liry.

Brazyliski real też jest w lepszej kondycji po drugiej turze wyborów prezydenckich. Spośród dwóch kandydatów ocenianych jako populistów wygrał ten, który jest bardziej zwolennikiem gospodarki rynkowej.

– Nerwowość przeniosła się na kolejny rynek, a dotyczy meksykańskiego peso – wyjaśnia ekspert z XTB.

Referendum w Meksyku

Lewicowy prezydent Meksyku zorganizował referendum dotyczące budowy wielkiego portu lotniczego, z którego miało korzystać rocznie 120 mln pasażerów. Większość opowiedziała się przeciw kontynuacji inwestycji, na którą wydano kilkanaście miliardów USD, a finansowana jest poprzez wyemitowanie obligacji rządowych. Referendum destabilizuje stan finansów publicznych Meksyku, co łatwo było przewidzieć, gdy było organizowane.

– W tym roku na rynkach krajów wschodzących kroczymy od kryzysu do kryzysu – komentuje dr Przemysław Kwiecień.

Źródło: MarketNews24