Budżet wątpliwy, ale nie niebezpieczny

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

analizy.04.250x179Rząd przyjął projekt budżetu na 2013 r. Założenia makroekonomiczne są zbyt optymistyczne, ale nie wydaje się, żeby problemy budżetu mogły stanowić zagrożenia dla kursu złotego i obligacji.

POLSKA. Projekt budżetu na 2013 r. zakłada wzrost PKB o 2,2 proc., wzrost stopy bezrobocia do 13 proc. na koniec roku, wzrost dochodów podatkowych o 5,1 proc. i wzrost limitu wydatków o 1,9 proc. Są to założenia zbyt optymistyczne, szczególnie w zakresie prognozowanego bezrobocia i dochodów podatkowych (ich wzrost ma być wyższy niż w 2012 r.), ale w obecnym momencie trudno uznać, że budżet może mieć problemy z domknięciem się.

Kluczowa dla stabilności złotego może być stabilność potrzeb pożyczkowych (45,7 mld zł netto). Nawet jeżeli PKB w 2013 r. rósł w tempie 1,8 proc. (i jego struktura będzie mniej korzystna dla budżetu), a bezrobocie wzrośnie do 14,2 proc., wówczas dodatkowy ubytek w kasie centralnej może wynieść kilka miliardów zł, co nie jest wartością mogącą wstrząsnąć ministerstwem finansów i rynkiem finansowym. Ważne jednak, żeby ministerstwo finansów zaprezentowało plany awaryjne na wypadek głębszego spowolnienia PKB.

Podsumowanie: Projekt budżetu można uznać jako neutralny z punktu widzenia stabilności finansowej Polski, choć stawia on przed ministerstwem finansów wymóg planowania awaryjnego.

121002.potrzeby.pozyczkowe.01.494x414

Ekonomiczne Sygnały, nr 39 (70) – pobierz

Ignacy Morawski
Główny Ekonomista
Polski Bank Przedsiębiorczości