Brytyjczycy nie spodziewają się już przecen nieruchomości

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

130318.hb.daily.01.250x185Typowy dla Dnia Trzech Wiedźm, przypadającego w każdy trzeci piątek ostatniego miesiąca kwartału, kiedy wygasają kolejne serie instrumentów pochodnych na indeksy i akcje, ma przebieg dzisiejszej sesji. Wahania cen, podobnie jak aktywność inwestorów, są niewielkie. Przeważa wyczekiwanie na ustalanie się cen rozliczeniowych pochodnych, co na różnych rynkach w Europie następuje w rożnym czasie.

Na naszym parkiecie liczy się końcowa część notowań i w tym czasie najczęściej dochodzi do ożywienia się rynku. Ma to często związek z zamykaniem transakcji arbitrażowych.

Dzisiejszy dzień to też czas zmian w indeksach giełdowych. W grupie blue chips walory TVN zostaną w indeksie WIG20 zastąpione przez Eurocash, a w gronie średnich spółek miejsce Eurocashu, Impexmetalu, Kruka i Rovese zajmą w mWIG40 Alchemia, Alior, TVN i ZE PAK. Inwestorzy dla których te indeksy stanowią punkt odniesienia przy konstrukcji portfeli najczęściej do takich zmian się dostosowują. Wiedzą o nich jednak wcześniej, więc nie muszą tego robić na ostatnią chwilę. Do samego końca czekają natomiast zarządzający produktami inwestycyjnymi opartymi na indeksach, dla których kluczowe są ostatnie ceny transakcji w danym dniu.

Dziś sytuacja jest jeszcze bardziej interesująca, bo po południu pojawi się sporo informacji gospodarczych z USA. Wtedy zapewne więc ustali się piątkowy bilans giełdowy. Nic jednak nie wskazuje na to, by miał być ujemny. Dla GPW byłby to zatem 3. kolejny zwyżkowy tydzień.  WIG odrobił w tym czasie 2/3 strat, jakie poniósł od początków stycznia do II połowy lutego.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Brytyjczycy przestają być przekonani o tym, że ceny mieszkań spadają, co może przynieść stopniowe ożywienie na  rynku.
Przez ostatnie 3 tygodnie warszawski parkiet odrobił dwie trzecie strat, których doznał od początków stycznia do II połowy lutego.

Rynki nieruchomości

Po 32 kolejnych miesiącach przewagi wśród brytyjskich gospodarstw domowych opinii, że ceny mieszkań spadają, w marcu doszło do zakończenia tej tendencji. Wynik badania prowadzonego przez Knight Frank i Markit wyniósł dokładnie 50 pkt. To oznacza, że tyle samo badanych wskazało na wzrost wartości własnej nieruchomości, co na jej spadek. Równocześnie nasilają się oczekiwania, że w ciągu roku mieszkania będą droższe. Wskaźnik je obrazujący sięgnął 58,4 pkt, najwyższego poziomu od czerwca 2010 r. Najsilniejszy optymizm utrzymywał się w Londynie, w przypadku którego wskaźnik miał 70,4 pkt. Oceny gospodarstw domowych tendencji cenowych na rynku mieszkaniowym stanowią wskaźnik wyprzedzający dla rzeczywistych trendów.

Stopniowo podnosi się koszt kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych. Według najnowszych danych w przypadku kredytu 30-letniego o stałej stopie procentowej w tym tygodniu sięgnął 3,52%, najwięcej od sierpnia. To efekt zwyżki rentowności obligacji długoterminowych, które stanowią punkt odniesienia dla kosztu takiego kredytu.

Od dewelopera

W sobotę, 16 marca w godz. 10:00-16:00 firma deweloperska ASBUD organizuje Dzień Otwarty kompleksu Twoje Osiedle Białołęka zlokalizowanego przy ul. Głębockiej w Warszawie. W ofercie sprzedaży poza mieszkaniami z I etapu inwestycji znalazły się również lokale z II etapu, których ceny zaczynają się od 4999 zł za m kw. Mieszkania mają pow. od 41 do 98 m kw. Ponadto dla potencjalnych klientów możliwe do nabycia są miejsca postojowe i komórki lokatorskie w cenie 1 zł. Cały kompleks docelowo składał się będzie z trzech budynków utrzymanych w niskiej zabudowie.

Home Broker Daily – pobierz.

Zespół analiz
Home Broker