Brexit: umowa o handlu między UE a Wielką Brytanią podpisana

Brexit: umowa o handlu między UE a Wielką Brytanią podpisana
Fot. stock.adobe.com/Rawf8
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W imieniu Unii Europejskiej przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w środę rano w Brukseli podpisali umowę o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią.

Dokument zostanie teraz przekazany do Wielkiej Brytanii w celu podpisania przez premiera Borisa Johnsona; będzie tymczasowo stosowany od 1 stycznia 2021 r.

„Umowa, którą dziś podpisaliśmy, jest wynikiem miesięcy intensywnych negocjacji, w których Unia Europejska wykazała bezprecedensowy poziom jedności. Jest to sprawiedliwe i wyważone porozumienie, które w pełni chroni podstawowe interesy Unii Europejskiej i zapewnia stabilność i przewidywalność dla obywateli i przedsiębiorstw” – powiedział Michel.

Czytaj także: Boris Johnson oficjalnie podpisał umowę handlową z Unią Europejską >>>

Umowa zostanie następnie przeanalizowana przez Parlament Europejski i Radę, zanim będzie mogła zostać ratyfikowana przez Unię Europejską.

W głównych kwestiach Unia Europejska jest gotowa współpracować ramię przy ramieniu z Wielką Brytanią. Będzie to miało miejsce w przypadku zmian klimatycznych, przed COP 26 w Glasgow, a także w sprawie globalnej odpowiedzi na pandemię, w szczególności ewentualnego traktatu pandemicznego.

„W sprawach zagranicznych będziemy poszukiwać współpracy w konkretnych kwestiach w oparciu o wspólne wartości i interesy” – oświadczył szef Rady Europejskiej.

Czytaj także: Brexit: ważne ustalenia dla firm, konsumentów i rynku finansowego >>>

Brytyjska Izba Gmin poparła ratyfikację umowy z UE o przyszłych relacjach

Brytyjska Izba Gmin poparła w środę projekt ustawy o przyszłych relacjach z Unią Europejską,

Za przyjęciem ustawy zagłosowało 521 posłów, przeciwnych było 73. Projekt zostanie teraz skierowany do Izby Lordów, a następnie musi uzyskać aprobatę królowej. Jedno i drugie powinno nastąpić jeszcze w środę.

Umowa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

Państwa Unii Europejskiej jednomyślnie zatwierdziły we wtorek w Brukseli umowę o handlu i współpracy między Wspólnotą a Wielką Brytanią. Umowa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Stosowanie umowy ma być tymczasowe do czasu jej ratyfikacji w UE w przyszłym roku.

Czytaj także: Państwa UE zatwierdziły umowę o handlu z Wielką Brytanią >>>

Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły 24 grudnia porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Dzięki temu od Nowego Roku nie będzie w handlu między nimi ceł ani innych ograniczeń, co uderzyłoby w obie strony.

Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE zaczął się ponad cztery lata temu, gdy w referendum za wystąpieniem z UE opowiedziało się 52 proc. Brytyjczyków. Od tego czasu dwukrotnie zmienił się premier Zjednoczonego Królestwa i dwukrotnie przekładano termin wyjścia kraju z Unii. Formalnie Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia 2020 roku, ale do końca okresu przejściowego, czyli do 31 grudnia, związana jest jeszcze unijnym przepisami.

Źródło: Łukasz Osiński, PAP BIZNES