Brexit: polskie firmy dostaną odszkodowanie?

Brexit: polskie firmy dostaną odszkodowanie?
Fot. Pixabay
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wielka Brytania i Unia Europejska przystąpiły do kolejnego etapu negocjacji związanych z Brexitem. Wciąż wielką niewiadomą pozostają jednak warunki, które są szczególnie istotne dla przedsiębiorstw spoza Wielkiej Brytanii, a więc także dla polskich firm.

Po Brexicie w istotny sposób mogą się zmienić warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. #Brexit #firmy

– Po Brexicie w bardzo istotny sposób mogą się zmienić warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii – mówi dr Marek Jeżewski, partner w kancelarii prawnej Kochański Zięba i Partnerzy (KZP), szef praktyki arbitrażu. – Inwestycje, które prowadzą polskie firmy, mogą stracić swoje pierwotne uzasadnienie, a nawet ekonomiczny sens.

Czy polskie firmy będą mogły walczyć o odszkodowania na podstawie polsko-brytyjskiej umowy o popieraniu i ochronie inwestycji?

-Kryterium decydującym, które przeważa o ewentualnym naruszeniu zobowiązań wynikających z tej umowy jest zmiana, która okazuje się radykalna, nieracjonalna i nieproporcjonalna – wyjaśnia ekspert z KZP. – Odpowiedzią na taką sytuację może być postępowanie arbitrażowe. Koszt jest zależny od kwoty dochodzonego odszkodowania.