Brexit: jest porozumienie pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Funt drożeje

Brexit: jest porozumienie pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Funt drożeje
Brexit Fot. stock.adobe.com/donfiore
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, tuż przed rozpoczęciem unijnego szczytu, ogłosił w czwartek, że jest porozumienie ws. brexitu.

Szef Komisji Europejskiej @JunckerEU, tuż przed rozpoczęciem unijnego szczytu, ogłosił, że jest porozumienie ws. brexitu #brexit #WielkaBrytania #UE

Na spotkaniu unijnych przywódców, które było ostatnią szasną na ustalenie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, tak aby mogło do niego dojść w pierwotnie zaplanowanym terminie, czyli 31 października, porozumienie zostało zaakceptowane.

Czytaj także: Twardy brexit zablokowany w brytyjskim parlamencie. Firmy zyskają czas na przygotowania >>>

Teraz porozumienie musi zostać jeszcze zatwierdzone przez Izbę Gmin i Parlament Europejski.

Czytaj także: Co dalej z brexitem? Jakie opcje ma premier Johnson >>>

Oświadczenie przewodniczącego PE Davida Sassolego w sprawie porozumienia brexitowego:

Inwestorzy nabrali optymizmu, a funt się wzmocnił

– Premier Wielkiej Brytanii poszedł na bardziej ugodową ścieżkę, a dotyczy to zwłaszcza backstopu, czyli granicy pomiędzy Irlandią i Irlandią Północną – mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Szczegóły umowy nie są znane, ale wiadomo już, że granica celna między Unią a Wielką Brytanią zostanie przesunięta na Morze Irlandzkie.

Termin opuszczenia UE przez Wielką Brytanię nadal jest bardzo wątpliwy, bo ma to być koniec października. Jednak inwestorzy zareagowali pozytywnie na uzgodnienia.

– Dla inwestorów najgorszym scenariuszem byłby niekontrolowany brexit i dlatego tak wiele dzieje się ostatnio na rynku funta w związku z negocjacjami i zmiennymi nastrojami – komentuje ekspert XTB.

Na wieść o efektach negocjacji funt brytyjski podrożał do 4,95 zł. Jego minimum z ostatnich 12 miesięcy to 4,67 zł (kurs z 12 sierpnia), a maksimum to 5,04 zł (kurs z 15 marca).

Źródło: aleBank.pl, MarketNews24