BPS w nowej siedzibie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bps.01.400x102Otwarto nową siedzibę Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. Mieści się na warszawskiej Woli przy ul. Grzybowskiej 81. Sąsiaduje, przez ulicę Przyokopową, z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Biurowiec u zbiegu ulic Grzybowskiej i Przyokopowej mieści Centralę i Oddział Regionalny Banku BPS, a także dom maklerki i spółki Grupy BPS, specjalizujące się w świadczeniu leasingu, zajmujące się faktoringiem i zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi. Niedaleko, również na Woli, która z dawnej dzielnicy przemysłowej powoli przekształca się w biznesowo-finansową, swoje siedziby mają m.in. Bank BGŻ S.A.; Bank BPH S.A. oraz Getin Noble Bank S.A.

Godzi się przypomnieć, że w miejscu obecnej siedziby BPS S.A. już w latach dwudziestych ubiegłego wieku istniała fabryka lamp elektrycznych, przemianowana następnie na Polskie Zakłady Philips S.A. W 1939 r. przejęli je Niemcy. Do roku 1944 produkowano tu m.in. aparaty nadawczo-odbiorcze do czołgów, okrętów podwodnych i samolotów. W 1944 r. fabrykę odbili powstańcy warszawscy. Po upadku tego zrywu narodowo-niepodległościowego okupanci zdemontowali maszyny oraz urządzenia i wywieźli je do Niemiec i Austrii. W 1948 r. powstało na tym terenie przedsiębiorstwo państwowe – Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych, przemianowane następnie w Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych i Rtęciowych im. Róży Luksemburg. Upadły one w latach dziewięćdziesiątych XX w. W 2011 r. budynek został wyburzony.

Do dziejów tych nawiązał Tomasz Mironczuk, prezes Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. Powiedział m.in.: – Cieszę się, że nasza nowa siedziba znajduje się w miejscu o tak bogatej historii. Wpisujemy się w tę okolicę, ponieważ banki spółdzielcze to instytucje finansowe o długiej tradycji. Najstarszy bank spółdzielczy liczy już przeszło 150 lat. A powstały jeszcze pod zaborami, by przeciwdziałać lichwie i utrzymać polskie pieniądze w rękach Polaków. Banki spółdzielcze są bezpieczne, w nich szybko podejmuje się decyzje. Działają w oparciu o polski kapitał i mocno angażują się w życie swoich lokalnych społeczności. Chcemy być widoczni, blisko centrum miasta, by Polacy także tu wiedzieli, że jesteśmy.

Nowo otwartą siedzibę Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., zrzeszającego 363 polskie banki spółdzielcze, w niespełna dwa i pół roku zbudowała firma UNIBEP S.A. z Bielska Podlaskiego. Sześciopiętrowy budynek klasy „A”, wyróżniony został certyfikatem środowiskowym BREEAM. Zaprojektowała go pracownia architektoniczna Grupa 5 Architekci. Nowoczesna bryła koresponduje z otoczeniem, w tym z ceglaną architekturą Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczącego się naprzeciwko, w budynku dawnej Elektrowni Tramwajowej. Do budowy użyto materiałów szlachetnych: zmatowionego ciemnego kamienia bazaltowego i szkła o podwyższonej refleksyjności.

ala