BOŚ obniżył prognozę wzrostu PKB na 2022 rok; jaki będzie wpływ eskalacji konfliktu Rosja – Ukraina?

BOŚ obniżył prognozę wzrostu PKB na 2022 rok; jaki będzie wpływ eskalacji konfliktu Rosja – Ukraina?
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) obniżył prognozę wzrostu PKB na 2022 rok do ok. 4% r/r z 4,4% oczekiwanych w listopadzie ub.r. W ich ocenie, bezpośredni wpływ ewentualnej eskalacji konfliktu Rosja-Ukraina, przy założeniu, że nie dojdzie do jego rozszerzenia na inne kraje, na wyniki polskiej gospodarki byłby ograniczony przy niewielkim udziale Rosji i Ukrainy w wymianie handlowej Polski.

„Pomimo silniejszego od naszych oczekiwań wzrostu PKB w IV kw. 2021 r. obniżyliśmy prognozę wzrostu PKB w 2022 r. do ok. 4% r/r., z uwagi na: – nasilenie presji kosztowej i inflacji konsumenckiej, która może ograniczać aktywność części przedsiębiorstw, a w szczególności będzie hamowała tempo wzrostu spożycia gospodarstw domowych, – korekty prognoz wzrostu gospodarki globalnej, – opóźnienie we wdrażaniu Krajowego Planu Odbudowy, dodatkowo ograniczające tempo wzrostu nakładów brutto na środki trwałe w trakcie 2022 r.” – czytamy w przeglądzie kwartalnym.

Czytaj także: Prezes PFR: agresja Rosji wobec Ukrainy i kryzys energetyczny mogą obniżyć wzrost PKB Polski o 1 pp. lub więcej >>>

W poprzedniej edycji przeglądu, a listopadzie ub.r., ekonomiści prognozowali, że wzrost PKB w 2022 r. wyniesie 4,4%.

Według analityków BOŚ, efekty bazy odniesienia (restrykcje epidemiczne obowiązujące w I kw. 2021 r.) wpłyną na utrzymanie z początkiem roku wysokiej blisko 6% dynamiki PKB. Dopiero wygaśnięcie tego efektu poskutkuje obniżeniem wzrostu PKB poniżej 4% r/r w II połowie roku.

„Oceniamy, że ryzyko dla prognoz gospodarczych pozostaje wysokie, głównie w związku z niepewnością co do kształtowania się cen surowców (wpływ na sytuację finansową przedsiębiorstw oraz na spożycie gospodarstw domowych), z przedłużającymi się problemami w zakresie globalnych łańcuchów dostaw oraz z niepewną sytuacją geopolityczną” – wskazali.

Wpływ ewentualnej eskalacji konfliktu Rosja – Ukraina

Bezpośredni wpływ ewentualnej eskalacji konfliktu Rosja – Ukraina, przy założeniu, że nie dojdzie do jego rozszerzenia na inne kraje, na wyniki polskiej gospodarki byłby ograniczony przy niewielkim udziale Rosji i Ukrainy w wymianie handlowej Polski.

„Negatywny wpływ ewentualnego pogorszenia sytuacji miałby kluczowe znaczenie dla krajowej gospodarki w aspekcie presji na dalszy wzrost cen surowców energetycznych oraz poprzez kanał finansowy tj. presję na osłabienie notowań krajowych aktywów finansowych” – czytamy także w przeglądzie.

BOŚ: inflacja obniży się w kierunku 6 proc. rdr w IV kw.

BOŚ spodziewa się, że inflacja będzie utrzymywać się od lutego do III kwartału br. powyżej 7% r/r (wobec 9,2% r/r w styczniu), zaś w IV kwartale obniży się w kierunku 6% r/r. W bazowym scenariuszu ekonomiści banku oczekują zakończenia bieżącego cyklu podwyżek stóp w II kw. br. na poziomie 3,5% w przypadku głównej stopy referencyjnej (wobec 2,75% obecnie).

Oczekujemy, że w 2022 r. wskaźnik średniorocznej inflacji wyniesie ok. 7,5% r/r.

„Prognozujemy, że od lutego do III kw. inflacja CPI będzie utrzymywać się powyżej 7% r/r, z kolei w IV kw. obniży się w kierunku 6% r/r. Na tę prognozę, poza standardowymi założeniami dot. ścieżki cen surowców, kosztów przedsiębiorstw, nietypowo, silnie wpływać będą założenia co do decyzji politycznych w zakresie rozwiązań tarczy antyinflacyjnej” – czytamy w przeglądzie kwartalnym banku.

Bank przypomniał, że na obecnym etapie zaproponowane rozwiązania uwzględniają utrzymanie obniżonych stawek podatków pośrednich do końca lipca: – stawki akcyzy oraz stawki VAT (5%) na energię elektryczną, – stawki VAT (0%) na gaz, – stawki VAT (5%) na ciepło, – stawki akcyzy i VAT (8%) na paliwo, – stawki VAT (0%) na podstawowe produkty żywnościowe.

„Przy założeniu powrotu do pierwotnych stawek podatków pośrednich w sierpniu oraz naszych założeń dot. presji surowcowej, kosztowej, w sierpniu doszłoby do ponownego skokowego wzrostu inflacji CPI wyraźnie powyżej 9% r/r. Przy istotnym problemie politycznym, jakim jest podwyższony poziom inflacji, w szczególności w podstawowych kategoriach koszyka inflacyjnego (żywność, opłaty związane z mieszkaniem) sądzimy, że rząd zdecyduje się na wydłużenie obowiązywania tarczy, aby nie dopuścić do ponownego wzrostu inflacji. Ponadto, wydaje się, że bardziej preferowanym scenariuszem będzie rozłożony w czasie powrót stawek podatku do pierwotnych poziomów” – czytamy dalej.

Według ekonomistów, obowiązujące w styczniu rozwiązania tarczy antyinflacyjnej 1.0, tj. obniżone stawki akcyzy na paliwa oraz obniżone stawki VAT na energię elektryczną oraz gaz, obniżyły wskaźnik inflacji w styczniu o ponad 1,5 pkt. proc.

Czytaj także: Tarcze antyinflacyjne w dłuższej perspektywie nie pomogą w zwalczaniu inflacji >>>

Biorąc pod uwagę koszty budżetowe oraz siłę oddziaływania na ostateczną cenę detaliczną analitycy BOŚ przyjęli „techniczne” założenie, że latem przywrócona zostanie 5-proc. stawka podatku na żywność, na przełomie III i IV kw. przywrócone zostaną wyższe stawki podatku na paliwa, z kolei w przypadku nośników energii, obniżone stawki podatków zostaną utrzymane przynajmniej do końca bieżącego roku.

„Przy tak skomplikowanym się scenariuszu inflacyjnym (niespotykania skala presji surowcowej, globalnych problemów podażowych oraz zmian podatkowych) należy podkreślić bardzo wysokie ryzyko dla prognozy inflacji” – zaznaczyli.

„W bazowym scenariuszu oczekujemy zakończenia bieżącego cyklu podwyżek stóp w II kw. br. na poziomie 3,50%. Bilans ryzyka dla prognozy jest przechylony w kierunku wyższego poziomu stóp (ryzyka dla prognozowanej ścieżki inflacji w najbliższych miesiącach)” – czytamy dalej w kwartalniku.

RPP podwyższyła w lutym stopy procentowe o 50 pb – do 2,75% w przypadku stopy referencyjnej. Była to piąta podwyżka z rzędu – RPP podnosiła stopy w każdym miesiącu od października ub.r.

Źródło: ISBnews