BOŚ Bank: sytuacja w handlu międzynarodowym w centrum uwagi rynków finansowych

BOŚ Bank: sytuacja w handlu międzynarodowym w centrum uwagi rynków finansowych
By Fermina - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26882867
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W tym tygodniu w centrum uwagi pozostanie rozwój sytuacji w handlu międzynarodowym oraz sytuacji politycznej w Niemczech. Ważnie dla inwestorów będą również publikacje danych z USA, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

Sytuacja w handlu międzynarodowym w centrum uwagi rynków finansowych - twierdzą analitycy @BOS__Bank.

„Tym samym rozwój sytuacji w handlu międzynarodowym pozostanie istotnym czynnikiem determinującym sytuację rynkową w bieżącym tygodniu. W tym tygodniu, zgodnie z ogłoszonym wcześniej planem, w piątek (6.06) ma wejść w życie kolejna transza amerykańskich ceł na chiński import (wartości do 34 mld USD). W reakcji na te plany Chiny wcześniej ogłosiły listę towarów importowanych w USA, które zostaną obciążone podwyższonym cłem od 6.06, jeśli USA zrealizują swoje zamierzenia. Jeśli do realizacji tych planów dojdzie (wysokie prawdopodobieństwo), zapewne towarzyszyła im będzie silna retoryka obu stron dot. kolejnych działań” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.

Analitycy banku wskazują, że jeśli kwestie protekcjonizmu i ryzyka politycznego zejdą na dalszy plan, rynki finansowe skupią się na publikowanych w tym tygodniu danych z gospodarki USA. tj. indeksie ISM koniunktury w przemyśle i usługach oraz danych amerykańskiego rynku pracy.

„Ogłoszenie pod koniec tygodnia ostatecznego planu kontroli zagranicznych inwestycji bezpośrednich do USA, który nie zawiera zakazu kupna amerykańskich spółek technologicznych przez spółki o minimum 25-procentowym kapitale chińskim, zostało przyjęte przez rynki jako sygnał obniżenia ryzyka eskalacji protekcjonizmu. Poskutkowało to na koniec tygodnia wyraźnym pozytywnym odreagowaniem giełd, w tym rynków wschodzących oraz lekkim wzrostem rentowności papierów skarbowych na rynkach bazowych” – podano również.

Źródło: ISBnews