Boom na powierzchnie coworkingowe w Polsce
„W Polsce firmy oferujące powierzchnie serwisowane działają już od ponad 20 lat, a rozwój sektora powierzchni coworkingowych rozpoczął się dopiero około 7 lat temu. Pierwsi mali operatorzy oferowali głównie niewielkie lokale w domach jednorodzinnych, kamienicach czy budynkach poprzemysłowych o powierzchni wynoszącej średnio około 200 m2, głównie poza centrami miast. Obecnie to Warszawa z 77 400 m2 powierzchni przeznaczonej pod wynajem elastyczny jest liderem, jeżeli chodzi o dostępność powierzchni coworkingowej. Warszawska podaż stanowi około 70% całkowitych zasobów powierzchni coworkingowej w Polsce. Poza stolicą innymi miastami o dużej koncentracji tego typu powierzchni są Kraków, Poznań, Trójmiasto, Wrocław i Katowice” – czytamy w komunikacie.
Elastyczny wynajem zrewolucjonizował rynek nieruchomości biurowych
Elastyczny wynajem zrewolucjonizował rynek nieruchomości biurowych na świecie. W ciągu ostatnich kilku lat zjawisko to wpłynęło na zmianę tradycyjnego sposobu postrzegania biura jako miejsca pracy. Elastyczne powierzchnie biurowe stały się jedną z najważniejszych przemian, jakie zaobserwowano na rynku biurowym od czasu rezygnacji z biur w układzie gabinetowym na rzecz środowiska pracy typu open space. Do rozwoju tego segmentu przyczyniły się przede wszystkim: boom technologiczny, zmiany pokoleniowe oraz wprowadzenie koncepcji „sharing economy”, podano również.
„W 2018 roku w Warszawie otwarto łącznie 37 600 m2 nowej powierzchni coworkingowej, dzięki czemu operatorzy tego typu centrów stali się jedną z najszybciej rozwijających się grup najemców” – powiedzieli Associate w dziale wycen i doradztwa, Cushman & Wakefield Katarzyna Kotkowska oraz Coworking Clients Manager w dziale powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield Mikołaj Niemczycki podczas prezentacji wyników raportu „Coworking sector in Poland”.
Wskaźnik wzrostu w tym sektorze w ostatnich pięciu latach wyniósł 70% rdr
Wskaźnik wzrostu w tym sektorze w ostatnich pięciu latach wyniósł 70% rok do roku. Na przestrzeni dwóch najbliższych lat, dzięki zakontraktowanym w 2018 roku umowom najmu, zasób powierzchni coworkingowych wzrośnie o blisko 74 100 m2, a na koniec 2020 roku wyniesie 151 000 m2, wskazano również.
Elastyczne miejsca pracy są obecnie niezwykle ważnym elementem europejskiej gospodarki i stają się coraz powszechniejsze w naszych miastach. Coworking jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby najemców oraz rosnące znaczenie takich wartości jak społeczność, otwartość, współpraca czy dostępność, podano.
Oprócz lokalizacji centralnych centra coworkingowe powstają także na Pradze w rewitalizowanych kamienicach lub budynkach biurowych klasy A. Praskie zasoby stanowią 14% całkowitej podaży powierzchni coworkingowej w Warszawie, natomiast w strefie Ursynów i Wilanów, mimo relatywnie niewielkiej ilości powierzchni biurowej, znajduje się aż 7% podaży.
„Największym operatorem obecnym na warszawskim rynku biurowym w 2018 roku był Business Link, który posiada łącznie trzy lokalizacje (Stadion Narodowy, Astoria Premium Office i Zebra Tower) o łącznej powierzchni 12 000 m2. WeWork otworzył swoją pierwszą lokalizację w budynku biurowym CEDET, kolejną – w styczniu 2019 roku w pierwszej fazie kompleksu Browary Warszawskie i łącznie oferuje najemcom 9 700 m2. Innymi aktywnymi graczami byli operatorzy Solutions.Rent z dwiema lokalizacjami w budynkach Plac Małachowskiego i Ethos o łącznej powierzchni 6 700 m2 oraz NewWork, który posiada łącznie dwie istniejące lokalizacje w budynkach Be The One oraz Mazowiecka 2/4” – czytamy dalej.
„Najemcy powierzchni coworkingowych stanowią istotną grupę najemców w kilku budynkach biurowych klasy core na terenie całej Polski, zwłaszcza w nowych inwestycjach w lokalizacjach centralnych. Rynek inwestycyjny szybko zaakceptował ich obecność. Inwestorzy na polskim rynku są otwarci na zjawisko coworkingu – częściowo ze względu na dłuższe okresy najmu (10-15 lat), a częściowo z uwagi na trendy na rynkach najmu, na których coworking jest powszechnie uważany za wartość dodaną dla innych najemców i samego budynku. Przewidujemy, że cztery z pięciu transakcji inwestycyjnych na rynku biurowym warszawskiego COB będą dotyczyły budynków, w których funkcjonują operatorzy coworkingowi” – stwierdził partner Działu Rynków Kapitałowych, Cushman & WakefieldSoren Rodian Olsen.