Boże Narodzenie – czas prezentów dla fałszerzy pieniędzy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

prezent.150xBoże Narodzenie to ulubione święto Polaków. Według najnowszych badań przeprowadzonych dla miesięcznika Reader's Digest większość ludzi kojarzy ten okres z radością1. W czasie tych szczęśliwych chwil, największą przyjemność sprawia nam przebywanie z rodziną i dawanie upominków innym. Kupując podarunki swoim bliskim często nie jesteśmy jednak świadomi, że w tym czasie sprawiamy także prezenty fałszerzom pieniędzy.

Polacy lubią obdarowywać swoich bliskich. Jednak dla większości z nich to bardzo stresująca czynność – szczególnie w okresie przedświątecznym – która powoduje, że zakupione prezenty często okazują się przypadkowe. Cały ten stres związany z wybieraniem podarków sprawia, iż jesteśmy łatwym celem dla fałszerzy pieniędzy. Płacąc za kolejne prezenty, nie przywiązujemy zbyt dużej uwagi do tego, czy wśród wydanej nam reszty nie znajduje się fałszywy banknot.

Boże Narodzenie w liczbach

Ponad 1/3 Polaków spodziewa się, że w najbliższym czasie sytuacja gospodarcza naszego kraju pogorszy się, mimo to nie planują oszczędzać na świątecznych wydatkach. Statystyczna polska rodzina zamierza wydać na tegoroczne Boże Narodzenie ok. 1 950 zł. Z tej kwoty na prezenty przeznaczone zostanie około 460 zł, czyli 14% średniego wynagrodzenia w Polsce. To więcej niż w 2010 roku. Łącznie za niespodzianki dla swoich bliskich zapłacimy aż 9 mld zł, co stanowi równowartość 0,6% PKB2. Tak wzmożony przepływ gotówki jest doskonałą okazją do wprowadzenia w obieg fałszywek. Boże Narodzenie to nie tylko czas radości, rodzinnej atmosfery i wszechobecnej euforii, ale także okres aktywnej działalności fałszerzy pieniędzy.

Jak wykryć fałszywkę?

„Niewiedza Polaków w zakresie wykrywania fałszywych banknotów skutkuje zwiększonym ryzykiem pojawienia się falsyfikatów w obiegu gotówkowym. W kończącym się roku kalendarzowym na 10 000 banknotów 1 był podrobiony. Jeżeli przyjmiemy, że kwota 9 miliardów, którą Polacy wydadzą na prezenty składa się jedynie z 100-złotówek, okazuje się, że w okresie świątecznym w obiegu może znajdować się 9.000 fałszywych banknotów. To zestawienie pokazuje, jak łatwo możemy wejść w posiadanie fałszywki. Aby tego uniknąć wystarczy tylko znać i stosować 3 podstawowe sposoby rozpoznawania autentyczności banknotu” – mówi Sylwester Salach, prezes zarządu firmy DCB. Pierwszym naszym działaniem jest dotknięcie banknotu w odpowiednich miejscach w celu wykrycia elementów druku stalorytniczego. Jeśli wyczujemy, że powierzchnia jest całkowicie gładka, możemy być prawie pewni, że jest on fałszywy. Kolejną czynnością, którą trzeba wykonać to spojrzeć na niego pod światło, zwracając uwagę na znak wodny oraz nitkę zabezpieczającą. W końcu, trzecim sposobem jest przechylenie go pod różnym kątem, aby zauważyć elementy pokryte m.in. farbą metaliczną czy farbą zmieniającą kolor. Znajomość tych trzech prostych zasad sprawi, że nasze zakupy świąteczne będą spokojne, radosne i przede wszystkim udane. Stosując się do tych reguł, nie musimy obawiać się, że podczas świątecznej gorączki staniemy się potencjalnym sprawcą przestępstwa lub narazimy się na straty finansowe.

Co zrobić, gdy wejdziemy w posiadanie fałszywki?

Jeśli mamy podejrzenia, że któryś z banknotów lub monet znajdujących się w naszym portfelu jest fałszywy powinniśmy jak najszybciej poinformować o tym policję. W świetle polskiego prawa próby dalszego wprowadzania falsyfikatu do obiegu są przestępstwem. Po przyjęciu naszego zgłoszenia, policjanci zatrzymują podejrzany banknot za pokwitowaniem, a następnie przekazują go do ekspertyzy do Narodowego Banku Polskiego. Jeżeli okazuje się, że nasze obawy nie były uzasadnione i pieniądz jest autentyczny, zostanie on zwrócony. Jeśli natomiast nasze podejrzenia się sprawdziły i faktycznie byliśmy w posiadaniu fałszywki to zostanie ona zatrzymana bez prawa do zwrotu równowartości.

Co nam grozi za posiadanie fałszywki?

Zgodnie z kodeksem karnym za wprowadzanie fałszywek do obiegu grozi od roku do 5 lat pozbawienia wolności. A wystarczy tak niewiele, aby uchronić się przed tym procederem. Podczas świątecznych zakupów, zatrzymajmy się na chwilę oraz zweryfikujmy oryginalność posiadanych banknotów. Nie ułatwiajmy pracy fałszerzom i nie pozwólmy, aby narazili nas na problemy finansowe czy prawne.

Boże Narodzenie zbliża się dużymi krokami. Sprawdzajmy autentyczność otrzymywanej reszty podczas świątecznych zakupów, aby nabyte upominki sprawiły radość naszym najbliższym, a nie fałszerzom pieniędzy. Dbajmy, aby nasze zakupy były mądre, przemyślane i przede wszystkim bezpieczne.

1 Globalny sondaż miesięcznika Reader’s Digest http://www.zycie.senior.pl/147,0,Swieta-Bozego-Narodzenia-stresuja-Polakow,13229.html
2 Badanie „Zakupy świąteczne 2011” opracowane przez firmę Deloitte http://www.deloitte.com/view/pl_PL/pl/publikacje/podcastyaudio/7d1c6c2b3d883310VgnVCM1000001a56f00aRCRD.htm

Źródło: Orchidea PR