BNP Paribas: RPP podwyższy stopy procentowe w tym roku do 7 proc., kolejne podwyżki możliwe w 2023 r.

BNP Paribas: RPP podwyższy stopy procentowe w tym roku do 7 proc., kolejne podwyżki możliwe w 2023 r.
Fot. stock.adobe.com/dennizn
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Polityki Pieniężnej, w warunkach spadającej aktywności gospodarczej, podwyższy w bieżącym roku stopy procentowe maksymalnie o 50 pb. do 7,0 proc., a kolejne podwyżki do 8,0 proc. możliwe są na początku 2023 r. w związku z przewidywanym osłabieniem złotego - ocenili w raporcie ekonomiści BNP Paribas.

„(…) W warunkach spadającej aktywności gospodarczej Rada Polityki Pieniężnej złagodzi swoje nastawienie i w bieżącym roku podniesie stopę referencyjną NBP maksymalnie o 50 pb. do 7,0 proc. Jednocześnie, Rada może powrócić do zaostrzania polityki pieniężnej na początku 2023 roku, kiedy gospodarka zacznie ponownie nabierać rozpędu. Jest to przede wszystkim związane z przewidywanym przez nas osłabieniem kursu złotego w najbliższych miesiącach” – napisano.

Czytaj także: Przemysław Litwiniuk z RPP: jest przestrzeń do podwyżek stóp procentowych w Polsce >>>

Widzimy przestrzeń do podwyższenia stóp procentowych o dodatkowe 100 pb. do 8,0 proc. w pierwszych miesiącach 2023 roku

Słaby wynik PKB

W środę rano GUS zaraportował, że PKB Polski w II kwartale 2022 r. wzrósł o 5,3 proc. rdr, wobec wzrostu o 8,5 proc. rdr w I kw., a w ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł w II kw. o 2,3 proc.

Czytaj także: Polska gospodarka ostro hamuje: PKB wzrósł o 5,3 proc. rdr w II kwartale >>>

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w II kw. 2022 r. PKB wzrósł o 6,0 proc. rdr.

Seria podwyżek stóp procentowych w Polsce

RPP do lipca podwyższyła stopy proc. 10 razy z rzędu, do 6,50 proc. w przypadku stopy referencyjnej. Najbliższe posiedzenie decyzyjne Rady zaplanowano na 7 września.

Zapewnienie średniookresowej stabilności cen w Polsce – w świetle obecnych danych i prognoz – nie będzie wymagało dalszego, silnego zacieśniania polityki pieniężnej – napisał w poniedziałkowym artykule prezes NBP Adam Glapiński. 

Źródło: PAP BIZNES