Biuro Maklerskie PKO BP z rekordowymi przychodami z rynku pierwotnego w sierpniu

Biuro Maklerskie PKO BP z rekordowymi przychodami z rynku pierwotnego w sierpniu
Źródło: Materiały prasowe PKO BP BM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Biuro Maklerskie PKO BP zanotowało w sierpniu rekordowe przychody z transakcji na rynku pierwotnym, od początku 2021 r. ich wartość wyniosła 9,3 mld zł, bez uwzględnienia IPO Allegro - poinformował dyrektor BM PKO BP Grzegorz Zawada. Do końca listopada BM PKO BP planuje kilka ofert na rynku publicznym zarówno akcyjnych, jak i obligacyjnych.

Sierpień był rekordowy w historii przychodów naszego biura maklerskiego z rynku pierwotnego, w tym z transakcji IPO, SPO i ABB.

„To był nawet lepszy miesiąc niż w czasach IPO Allegro, gdyż wtedy miesięcznie mieliśmy niższe przychody niż w sierpniu 2021 roku, kiedy częściowo też nastąpiły rozliczenia transakcji, które realizowaliśmy w poprzednich miesiącach: m.in. Pepco, Shoper, ABB BNP Paribas oraz szereg mniejszych” – powiedział Grzegorz Zawada w kuluarach Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Łączna wartość naszych transakcji na rynku pierwotnym od początku 2021 roku to 9,3 mld zł, bez uwzględnienia IPO Allegro.

IPO Allegro największą transakcją w historii polskiego rynku

Dyrektor Zawada nie ma wątpliwości, że zeszłoroczna oferta publiczna akcji Allegro była bardzo dużym wydarzeniem, które otworzyło rynek zarówno dla kolejnych emitentów, jak i dla nowych inwestorów instytucjonalnych ze świata.

„Wtedy po raz pierwszy od dłuższego czasu pojawili się inwestorzy z rynków rozwiniętych, którzy zainteresowali się Allegro jako spółką e-commerce, a niekoniecznie jako spółką z regionu emerging markets” – powiedział.

„IPO Allegro było największą transakcją w historii polskiego rynku, pokazującą, że pomimo pandemii można zmobilizować znaczący kapitał i wprowadzić spółkę na giełdę przy bardzo dobrych wycenach i przy dużym zainteresowaniu inwestorów zarówno globalnych, jak i krajowych” – dodał.

Hossa na giełdzie

Grzegorz Zawada przypomina, że w 2020 roku mieliśmy w Polsce do czynienia z hossą na giełdzie, zarówno jeśli chodzi o aktywność inwestorów, jak i notowania indeksów i spółek. Rozpoczęła się ona od dużej aktywności inwestorów indywidualnych jeszcze w pierwszej fazie pandemii, czyli w okresie marzec-kwiecień 2020 roku.

„Już wtedy zaczęliśmy notować duży wzrost przychodów z rynku wtórnego orz zaczęły pojawiać się pierwsze transakcje na rynku pierwotnym. Sytuacja biznesowa i wyniki naszego biura maklerskiego bardzo mocno się poprawiły i w konsekwencji rok 2020 był dla nas rekordowy w historii” – powiedział Zawada.

„Wydawało się, że 2021 rok może trochę siłą rozpędu będzie też dobry, ale okazuje się jeszcze lepszy, szczególnie jeśli chodzi o rynek pierwotny” – dodał.

Plany na II poł. 2021 r.

Na drugą połowę 2021 roku BM PKO BP przygotowuje kilka transakcji. Będą to zarówno transakcje akcyjne, jak i obligacyjne.

„Zapewne do końca listopada będzie trzeba zamknąć wszystkie transakcje. Raczej spodziewam się, że grudzień będzie „klasyczny” i inwestorzy będą myśleć o zakończeniu roku i odpoczynku, a nie o transakcjach” – powiedział dyrektor.

Wysoka sprzedaż obligacji skarbowych

Oprócz dobrej koniunktury na rynkach akcji, BM PKO BP notuje od zeszłego roku wysoką sprzedaż obligacji skarbowych. Przykładowo tylko w kwietniu 2020 roku sprzedaż obligacji skarbowych miała wartość ponad 5 mld, a wcześniej taki poziom nie był osiągalny nawet w skali całego roku.

Dyrektor Zawada wskazuje również na kilka milionów złotych ze sprzedaży usług analitycznych i rekomendacji, które stało się źródłem dodatkowych przychodów po wprowadzeniu przez regulacje Mifid 2 rozdziału między częścią transakcyjną a płatnymi usługami analitycznymi.

„Inwestorzy zagraniczni zaczęli osobno kupować usługę analityczną. Udało nam się pozyskać kilkunastu klientów i kilka milionów złotych rocznie przychodów z tego produktu” – powiedział.

Usługa doradztwa indywidualnego dla klientów zamożnych

DM PKO prawie rok temu uruchomił ponadto usługę doradztwa indywidualnego dla klientów zamożnych z portfelem akcji 3 mln zł i więcej.

„Jest to linia biznesowa, w którą nasi klienci włożyli już ponad 100 mln zł. Klienci otrzymują indywidualną opiekę doradcy, płacą za t abonament miesięczny, płacą też success fee, jeśli doradca dobrze im doradzi. Jesteśmy przekonani, że ta usługa będzie się dalej rozwijać” – powiedział Grzegorz Zawada.

Czytaj także: GPW: Bank Of America liderem obrotów na rynku akcji w sierpniu, na drugim miejscu BM PKO BP >>>

Po ośmiu miesiącach 2021 roku BM PKO BP zajmuje drugie, po Bank of America, miejsce pod względem obrotów na rynku akcji warszawskiej giełdy. Wartość transakcji sesyjnych przeprowadzonych za pośrednictwem BM PKO BP sięgnęła w tym okresie 37,4 mld zł, co dało mu udział wśród domów maklerskich na poziomie 9,14 proc. 

Źródło: PAP BIZNES