BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe w styczniu w górę. Spadek liczby wnioskodawców, ale wzrost średniej kwoty kredytu
Łącznie w styczniu 2019 r. o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 34,13 tys. osób w porównaniu do 37,12 tys. rok wcześniej – spadek o 8%. Natomiast średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w styczniu 2019 r. wyniosła 265,65 tys. zł, tj. 16,3% więcej niż rok wcześniej. Wzrost wartości Indeksu spowodowany jest więc wzrostem średniej wartości wnioskowanego kredytu przy spadku liczby wnioskodawców, podano.
Czytaj także: Mieszkań na kredyt nie będziemy kupować już tak chętnie?
„Spadek liczby wnioskodawców został zatem częściowo skompensowany wzrostem średniej kwoty wnioskowanego kredytu. Rok 2019 na rynku kredytów mieszkaniowych będzie bardzo ciekawy. Wystąpią bowiem dwie przeciwstawne tendencje, tj. spadek liczby wnioskodawców i wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu. Przy czym skala obu tych zjawisk jest jeszcze trudna obecnie do oszacowania. Skończył się program MdM i trudno na dzień dzisiejszy oszacować skalę efektu braku kontynuacji programu MdM w 2019 r. Szacuję, że ze wsparcia ze środków z programu MdM w 2018 r. korzystało ok. 12% udzielonych kredytów mieszkaniowych. Nie wiemy, jaka część wnioskodawców zdecydowała się wnioskować o dofinansowanie i uzależniała wzięcie kredytu od uzyskania dofinansowania, a jaka część i tak wnioskowałaby o kredyt, pomimo braku wykorzystania środków z MdM, a dofinansowanie traktowała jako swoisty dodatkowy bonus. Ponadto rosnące obecnie ceny mieszkań, mogą być już nieakceptowane przez część potencjalnych nabywców, co negatywnie wpłynie na liczbę składanych wniosków kredytowych na zakup nieruchomości” – powiedział główny analityk Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.
Zaostrzenie polityk kredytowych banków
„Kolejnym negatywnym czynnikiem oddziałującym tym razem na podaż kredytów mieszkaniowych może być zaostrzenie polityk kredytowych banków. Trzeba również pamiętać o dużej koncentracji sprzedaży kredytów mieszkaniowych w kilku bankach. Zmiana polityki kredytowej tylko w przypadku jednego z kluczowych graczy, może istotnie wpłynąć na cały rynek. Prognozujemy wzrost wartościowy kredytów mieszkaniowych na poziomie ok. 5% wyższym niż w roku 2018. Będziemy jednak z dużą uwagą obserwować sytuację i tendencję na rynku kredytów mieszkaniowych” – podsumował analityk.
Wskaźnik BIK Indeks – PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach.
Czytaj także: ISBnews