BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe w marcu w górę. Odczyt wyniósł +26,7 proc.

BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe w marcu w górę. Odczyt wyniósł +26,7 proc.
Fot. stock.adobe.com/Andrey Popov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Najnowszy marcowy odczyt wyniósł + 26,7%, co oznacza, że w marcu 2019 r. w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 26,7% w porównaniu z marcem 2018 r. Marcowy odczyt jest wyższy od lutowego o 9,1 p.p.

Łącznie w marcu 2019 r. o #KredytMieszkaniowy zawnioskowało 45,00 tys. osób w porównaniu do 41,37 tys. rok wcześniej – wzrost o 8,8% #KredytyHipoteczne #BIK #BIKIndeksPKM @grupabik

W marcu 2019 r., w porównaniu do lutego 2019 r., wartość Indeksu wzrosła o 9,1 p.p., w lutym w relacji do stycznia o 10,7 p.p. Wszystkie trzy tegoroczne odczyty zanegowały negatywną obserwację z grudnia 2018 r., kiedy to wartość Indeksu była najniższym odczytem od września 2012 r.

Łącznie w marcu 2019 r. o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 45,00 tys. osób w porównaniu do 41,37 tys. rok wcześniej – wzrost o 8,8%. Natomiast średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w marcu 2019 r. wyniosła 271,25 tys. zł, tj. o 11,1% więcej niż rok wcześniej.

Wzrost średniej wartości wnioskowanego kredytu

– Marcowy odczyt Indeksu spowodowany jest wzrostem średniej wartości wnioskowanego kredytu, któremu towarzyszy wzrost liczby wnioskodawców. Wysoka wartość Indeksu wynika więc z połączenia obu tych pozytywnych czynników. W styczniu 2019 r. spadek liczby wnioskodawców został częściowo skompensowany wzrostem średniej kwoty wnioskowanego kredytu, co dało łączny odczyt na poziomie 6,9%. W marcu i lutym wrosła zarówno liczba, jak i średnia kwota wnioskowanego kredytu – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Więcej najnowszych wiadomości o kredytach hipotecznych >>>

Szykuje się ciekawy rok na rynku kredytów hipotecznych

– Rok 2019 na rynku kredytów mieszkaniowych będzie niewątpliwie bardzo ciekawy. Czy wystąpią dwie przeciwstawne tendencje, tj. spadek liczby wnioskodawców i wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu, jak to miało miejsce w styczniu, czy też będzie rosnąć zarówno liczba wnioskodawców, jak i średnia wartość wnioskowanego kredytu, jak miało to miejsce w marcu i lutym. Zobaczymy w kolejnych miesiącach – puentuje prof. Rogowski.

– Wysokie odczyty Indeksu za luty i marzec br. znajdą odzwierciedlenie w wartości sprzedaży kredytów w marcu i kwietniu, bowiem kredyt mieszkaniowy uruchamiany jest ok. 1 do 2 miesięcy od złożenia wniosku kredytowego (zapytania do BIK) – dodaje główny analityk BIK.

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej / BIK