BIK Indeks – Popytu na Kredyty Konsumpcyjne wyniósł +3,5%, a BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł +2,8% w lutym 2015 r.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bik.01.400x205Wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Konsumpcyjne (BIK Indeks - PKK), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych, wyniosła +3,5% w lutym 2015r. Oznacza to, że w lutym 2015r., banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty konsumpcyjne na kwotę wyższą o 3,5% w porównaniu z lutym 2014r. W styczniu 2015r. wartość indeksu wynosiła +1,7% - podało Biuro Informacji Kredytowej.

– W drugim miesiącu roku mamy do czynienia z pozytywną wartością dynamiki wniosków o kredyty konsumpcyjne. Oznacza to, że w pierwszym kwartale 2015r. najprawdopodobniej czeka nas kilkuprocentowy wzrost sprzedaży kredytów konsumpcyjnych w porównaniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego – powiedział prezes BIK Mariusz Cholewa.

Kredyty konsumpcyjne to łącznie: kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz limity kredytowe. Wskaźnik BIK Indeks – PKK obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy, po wyłączeniu zapytań kredytowych na kwoty powyżej 200 tys. zł.

Wartość BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), który  informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła +2,8% w lutym 2015r. Oznacza to, że w lutym 2015r., banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 2,8% w porównaniu z lutym 2014 r. W styczniu 2015 r. wartość indeksu wynosiła -4,5%.

– Pozytywną informacją jest, że w lutym 2015r. osiągnęliśmy dodatnią dynamikę wniosków o kredyty mieszkaniowe. Liczymy, że najnowszy odczyt indeksu stanowi dobry prognostyk na powrót do pozytywnych dynamik wartości sprzedaży kredytów mieszkaniowych, które w IV kwartale 2014r. były głęboko ujemne – dodaje Mariusz Cholewa

Wskaźnik BIK Indeks – PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł.

Metodyka BIK Indeks – PKK i BIK Indeks – PKM została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeksy są publikowane co miesiąc.

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej