BIK chce upowszechnić technologię blockchain w Polsce

BIK chce upowszechnić technologię blockchain w Polsce
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wiodącym tematem XIII Kongresu Ryzyka były skutki wprowadzania w sektorze bankowym nowych technologii. Wiceprezes zarządu Biura Informacji Kredytowej Sławomir Grzelczak jest przekonany, że nowe technologie w istotny sposób obniżają koszty funkcjonowania banków.

Sławomir Grzelczak: Mamy nadzieję, że wkrótce polskie banki będą stosowały zapis dokumentów w technologii blockchain przy użyciu rozwiązań proponowanych przez BIK i firmę Billon

Sztuczna inteligencja, booty i technologia blockchain w istotny sposób obniżają koszty funkcjonowania banków – mówi  Sławomir Grzelczak Wiceprezes zarządu Biura Informacji Kredytowej.

W jego opinii AI (sztuczna inteligencja) i booty są już w tej chwili wykorzystywane przez banki, a klienci nawet nie mają tego świadomości.

Prawo do zapomnienia

Wiceprezes BIK zapowiada wprowadzenie już wkrótce rozwiązań tworzonych w oparciu o technologię blockchain.

Ta technologia oprócz wygody, powinna także zapewniać dużą ochronę wrażliwych danych osobowych klientów sektora bankowego. W przekonaniu Sławomira Grzelczaka rozwiązanie przygotowywane przez BIK taką ochronę zapewnia. Między innymi zagwarantuje klientom banków tzw. prawo do zapomnienia.

Wypowiedź nagrano na XIII Kongresie Ryzyka BIK.