Bieżący i wyprzedzający wskaźniki ufności konsumenckiej w kwietniu w dół

Bieżący i wyprzedzający wskaźniki ufności konsumenckiej w kwietniu w dół
Dane Fot. stock.adobe.com/relif
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) spadł o 1 pkt proc. m/m i wyniósł plus 7,2 pkt w kwietniu br. (i spadł o 0,6 pkt proc. r/r), wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i Narodowy Bank Polski (NBP), opublikowanych przez GUS.

W kwietniu 2019 r. bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej #BWUK osiągnął wartość 7,2 (spadek o 1,0 p. proc. m/m i o 0,6 p. proc. r/r). #GUS #KoniunkturaKonsumencka #NastrojeKonsumentów #koniunktura @GUS_STAT

„Wśród składowych wskaźnika, niższą wartość niż przed miesiącem odnotowano dla ocen przyszłej i obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (spadki odpowiednio o 4,7 i 4 pkt proc.). Wartości wyższe niż przed miesiącem osiągnęły przede wszystkim oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz możliwości obecnego dokonywania ważnych zakupów (wzrosty odpowiednio o 2,8 i 0,9 pkt proc.)” – czytamy w komunikacie.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 1,2 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie +3,5 pkt (i spadł o 2,2 pkt proc. r/r), podano także.

„Na spadek wartości wskaźnika wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłego poziomu bezrobocia (spadki odpowiednio o 4,7 i 1,7 pkt proc.). Największy wzrost (o 1,7 pkt proc.) odnotowano w przypadku oceny możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy” – czytamy dalej w komunikacie.

Źródło: ISBnews